Anasayfa Gündem Küresel Kampanya, Tohumlara Özgürlük

Küresel Kampanya, Tohumlara Özgürlük

Tohumlara Özgürlük Küresel Girişimi, etkili bir sivil toplum hareketi oluşturabilmek amacıyla yeni bir kampanya başlatıyor. Tohumlara Özgürlük kampanyası Gandhi’nin doğum günü 2 Ekim’den, Dünya Gıda Günü 16 Ekim’e kadar sürecek, bireylere ve hükümetlere harekete geçme çağrısında bulunacak.

Dünyaca tanınan doğa aktivisti Vandana Shiva’nın da destek verdiği kampanyada, 15 gün boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde tohum kampanyaları ve etkinlikler düzenlenecek. Tohum Takas Ağı Projesi ile herkesi yerel tohumlarımıza sahip çıkmaya çağıran Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği de aynı tarihlerde çeşitli etkinlikler düzenleyerek kampanyayı destekleyecek.
Tohumlara Özgürlük Küresel Girişimi tarafından yapılan açıklamada Vandana Shiva’nın şu sözlerine yer verildi: “Tohum yaşamın kendisi ve gıda zincirimizin ilk halkasıdır. Tohum özgürlüğü, tüm özgürlüklerin temelidir.

Bugün bu özgürlüğümüz ciddi bir tehdit altında. Küresel düzeyde bir acil durum ile karşı karşıyayız. Dünyanın çeşitli yerlerinde insanlar, tohumlarının ele geçirilmesine karşı yerel ve kendilerine özgü yollarla mücadele ediyor. Şimdi bu hareketler arasında daha iyi bir sinerji yaratmalı, karşılaştığımız tehlikeler ve tohumlarımızı korumak için yaptıklarımız bakımından tanıklık ettiğimiz süreçleri birbirimizle paylaşmalıyız.”

Buğday Derneği, Tohumlara Özgürlük Küresel Girişimi’nin kampanyasına 2-16 Ekim tarihleri arasında % 100 Ekolojik Pazarlarda ve TaTuTa (Tarım Turizm Takası) Ekolojik Çiftlikler ağında etkinlikler düzenleyerek destek olacak. Ayrıca aynı tarihlerde dernek çalışanları, kendi kampanyalarını da yaratarak facebook’ta özel olarak açılan sayfadan duyuracak.

Buğday Derneği, 2011 yılında Tohum Takas Ağı Projesi’ni başlattı. Bu çerçevede proje koordinatörleri ve ziraat mühendisleri öncülüğünde, yok olmak üzere ya da nesli tehlike altına girmekte olan, üretimde çeşitli nedenlerle artık kullanılmayan yerli tohum çeşitlerimiz araştırılarak temin ediliyor, ardından TaTuTa ve diğer ekolojik üretim yapan çiftliklerde ekimlerin yapılması organize ediliyor.

Bu çalışmalarda deli bezelye, pembe domates, kavılca buğdayı, Osmanlı çileği gibi atalık tohumlarımız başta geliyor. Projeyle, tohumların büyüme ve gelişme süreçleri izlenerek her tohuma özgü karakteristik bilgilere ulaşılması da hedefleniyor.

Proje kapsamında bu tohumların, yerel tohum çeşitlerinin korunmasının gerekliliğine inanan hobi bahçeleri, balkon bahçeleri gibi kentsel tarım modellerine de ulaştırılması sağlanacak. Tüm bu faaliyetler sonucunda yerel tohum çeşitlerinin korunmasına inanan tüm çiftçi ve tohumseverler arasında bir “yerel tohum takas ağı” oluşturulması amaçlanıyor. Adım Adım Oluşumu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen proje kapsamında bugüne kadar 42 farklı türde olmak üzere 150 kadar tohum çeşidi toplandı, ekildi ve paylaşıldı. Buğday Derneği hakkında bilgi için: www.bugday.org

Fotoğraf: Anadolu insanı yüzyıllardır yetiştirdiği ürünlerden tohumlukları ayırıyor, onları bez torbalarda özenle saklıyor.

Atlas Ekim 2012 / Sayı 235

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap