Anasayfa Gündem Küçük Kızın Pankartı Yıkım Projesini Durdurdu!

Küçük Kızın Pankartı Yıkım Projesini Durdurdu!

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Doğanca ve Pazarlı köylerindeki ormanlık alanda açılması planlanan ancak yöre köylülerinin büyük tepkisini çeken kil ocağına Orman Genel Müdürlüğü de olumsuz görüş verdi. 11 Aralık 2014 tarihinde proje hakkında köylülere bilgi vermeyi amaçlayan ÇED toplantısı, halkın yoğun tepkisi ve eylemler üzerine yapılamamıştı. Kil ocağına karşı yapılan eylemde,  “Atalarımızdan bize emanet kalan doğamızı bozma, ben daha çocuğum. Hilal” yazılı dövizle ilgi odağı olan küçük Hilal’in dileğinin şimdilik gerçekleştiğini dile getiren DAYKO Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem, projeyle ilgili ÇED sürecinin durdurularak dosyanın iade edildiğini açıkladı.

d5Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Doğanca ve Pazarlı köylerindeki ormanlık alanda açılmak istenen kil ocağı yöre halkının büyük tepkisini çekiyordu. Projeyle ilgili 11 Aralık 2014 günü yapılmak istenen ve ‘halkın katılımı toplantısı’ olarak anılan ÇED toplantısı, halkın tepkileri ve protesto gösterileri yüzünden yapılamamıştı. Ormanlık alanda kil ocağı açılması durumunda su kaynaklarının yanı sıra  yöredeki tarım ve hayvancılığın zarar göreceğinde endişe eden yöre halkı, çekincelerini bilimsel ve hukuksal delillerle ortaya koyarak projenin durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itirazlarını ilettiler.

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem, kil ocağıyla ilgili görüşü sorulan Orman Genel Müdürlüğü’nün olumsuz görüş bildirdiğini dile getirdi. Yöredeki sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve siyasilerin de katılımıyla gerçekleşen eylemde, “Atalarımızdan bize emanet kalan doğamızı bozma, ben daha çocuğum. Hilal” ifadelerinin yazılı olduğu bir döviz taşıyarak herkesin ilgi odağı olan kız çocuğu minik Hilal’in dileğinin şimdilik gerçekleştiğini dile getiren Çidem, OGM’nin olumsuz görüş bildirmesinin ardından projeyle ilgili ÇED sürecinin durdurularak dosyanın iade edildiğini açıkladı.

Yöre köylülerinin karara sevindiğini belirten Pazarlı köyü Muhtarı Mustafa Özdil kendilerine destek veren ve yanlarında olan herkese teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Haber: Yusuf Yavuz / 24 Mart 2015

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap