Anasayfa Gündem Gaziantep Yaratıcı Şehirler Ağında!

Gaziantep Yaratıcı Şehirler Ağında!

Yazar Emre Ergül

Gaziantep, gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağı”na girdi.

Fotoğraf: Tijen Burultay

UNESCO, Aralık 2015 itibarıyla 33 ülkeden 47 kenti “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dâhil etti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleriyle başlatılan çalışma sonucunda listeye giren şehir dışında gastronomi dalında Brezilya’dan İran’a sekiz farklı ülkeden dokuz şehir mevcut.

Konuya ilişkin açıklama yapan Fatma Şahin, Gaziantep’in kendi dalının Nobel’ini aldığını söyleyerek “Tescillendi, artık Gaziantep mutfağı dünyanın en önemli mutfaklarından bir tanesi” dedi. Çeşitliliği ve nefasetiyle Gaziantep’in dünyanın lezzet başkentlerinden olduğunu vurgulayan Şahin, UNESCO’dan alınan bu tescilin kente hayırlı olmasını temenni etti.

Programa katılım, “el sanatları ve halk sanatı”, “tasarım”, “sinema”, “gastronomi”, “edebiyat”, “müzik” ve “görsel sanatlar” alanlarında gerçekleştiriliyor.

Gastronomi alanında listede yer alan diğer şehirler ise şöyle:

Belém (Brezilya)
Bergen (Norveç)
Burgos (İspanya)
Dénia (İspanya)
Ensenada (Meksika)
Parma (İtalya)
Phuket (Tayland)
Reşt (İran)
Tucson (ABD)

Benzer Yazılar

Yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Tamam