Anasayfa Gündem Cerattepe’ye Çıkmak İsteyenlere Müdahale

Cerattepe’ye Çıkmak İsteyenlere Müdahale

Ayşegül Parlayan Özalp

Artvin halkının yapılması planlanan madene karşı doğayı ve yaşam alanlarını savunma mücadelesi devam ediyor. 16 Şubat 2016 tarihinden bu yana sokaklara dökülen Artvinlilere ülkenin dört bir yanından destek var. Bugün kentte yine hareketli anlar yaşandı. Cerattepe’ye çıkmak için harekete geçen çoğu kadın yaklaşık 2 bin kişilik gruba polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Olaylarda aralarında polis ve bir yerel gazetecinin de bulunduğu 26 kişi yaralandı.

Haber: Muhammet Kaçar, Adem Güngör / Artvin-DHA
Fotoğraflar: Cansu Alkaya

Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla saat 11:00’de Otopark Meydanı’nda çoğunluğu kadın olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi toplandı. Cerattepe’ye doğru yürüyüşe geçen grup ellerinde Türk bayraklarıyla, “Cengiz kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları attı.

Alkışlar ve grubun önünde akordeon çalan yöresel sanatçının müzikleri eşliğinde yürüyen grup, yarım saat sonra Hastane Kavşağı’na geldi. DSCF7300.jpg oyn

Polis Toma İle Yolu Kesti
Hastane kavşağında TOMA destekli çevik kuvvet ekipleri barikat oluşturarak grubun geçişine izin vermedi. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, polis müdürlerine, “Sadece kadınlar polis araçlarına binerek Cerattepe’ye çıkmak istiyor. Bize müsaade edin” dedi. Polisin, “İçinizden birkaç temsilciyi götürelim” isteğine karşı çıkan Karahan, tüm kadınların maden bölgesine gitme isteğini tekrarladı.

Artvin Orman İşletme Müdürlüğü’nün Yazısı Dağıtıldı
Polisler, yetkililerle görüşmek için gruptan süre istedi ancak daha sonra hiç kimsenin yukarı çıkmasına izin verilmeyeceği bildirildi. Bu arada Artvin Orman İşletme Müdürlüğü’nün, yer tahsisi yapılmadan ağaç kesildiğine ilişkin yazısı da çoğaltılarak katılımcılara dağıtıldı. DSCF6965.jpg oyn

“Başbakan’dan Randevu Talep Ettik”
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, “Bugün kadınlar önde. Çok masum bir isteğimiz var. Polisin kendi araçlarıyla Cerattepe’ye çıkmak istiyoruz. Oradaki durumu gözlerimizle görmek istiyoruz. Bize söylenen her şeyin yalan olduğunu biliyoruz. Az önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan da randevu talep ettik. Birkaç gün içinde cevap bekliyoruz. Biz harekete geçtiğimizde yüzlerce polisi buraya yığmayı başaranlar bu kadar kadını yukarı götürmeyi beceremiyorlar mı? Biz oraya yürüyerek de çıkarız. Biz dağlarda yaşayan insanlarız” dedi.

61 Yaşındaki Kadından Tepki
Grupta bulunan kadınlardan 61 yaşındaki Şadiye Dönmez, “Biz madeni vermeyeceğiz. Cerattepe’yi kurtaracağız. Bize terörist diyorlar ya. Asıl terörist kendileri. Yolumuz kesmişler. Gaz atıyorlar. Ben astım hastasıyım. Buna rağmen Cerattepe’yi kurtarmak için yine buraya geldim, yollara düştüm. Bize marjinal diyorlar. Ben marjinal nedir bilmem. Cerattepe bizimdir bizim kalacak. Soyadım Dönmez bu yoldan da dönmeyeceğim” ifadesini kullandı. DSCF7250.jpg oyn

Protestocu Kadın: Ellerimizde Türk Bayrağı İle Buradayız
Müesser Şeyhoğlu ise, “Bu madenin çıkmasına izin vermeyeceğiz. Madeni çıkaranlar gelsin bizimle konuşsun. Bizi oraya göndermiyorlarsa onlar buraya gelsin. Biz Türk oğlu Türküz, ellerimizde Türk bayrağıyla buradayız. Bu yeşili, bu ağaçları onlar mı büyüttü de şimdi kırıp döküyorlar. Biz sadece oraya çıkıp ne yaptıklarına bakmak istiyoruz” diye konuştu. DSCF7282.jpg oyn

Kadınlardan Gaz Atmayın Uyarısı
Bu arada gruptaki kadınlardan birinin megafonla polislere, “İçimizde astım hastaları var. Bugün gaz sıkmayın ve farklı müdahalede bulunmayın” diye uyarı yapması dikkat çekti.

Yaklaşık 2 saat Cerattepe’ye çıkmak için bekleyen gruba saat 13:30 sıralarında polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Ancak grubun önündeki kadınlar polis barikatını aşmak için yürümeye başlayınca, polis ekipleri önce kalkanlarla grubu dağıtmaya çalıştı. Bu sırada çok sayıda kadın yere düştü ve ezilme tehlikesi atlattı.
IMG_3880.jpg oyn

Gazdan ve plastik mermilerden etkilenen çok sayıda kadın 100 metre mesafedeki Artvin Devlet Hastanesi acil servisine taşındı. Ayrıca ambulanslarda da bazı göstericilere müdahale edildi. Gazdan kaçmaya çalışan birçok kişi çevre binalara sığındı.

26 Kişi Yaralandı
Çıkan olaylarda aralarında polis ve bir yerel gazetecinin de bulunduğu 26 kişi yaralandı. Artvin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılara müdahale edildi.

21.02.2016

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap