Anasayfa Gündem Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali için Başvurular Başladı

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali için Başvurular Başladı

Ayşegül Parlayan Özalp

Bu yıl 22 – 25 Ekim tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek olan BIFED: Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne film başvuruları başladı. Temasını ekoloji üzerine kuran festivale de başkanlık yapan Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, “Yerel ve küçük kavramlarının Bozcaada için çok önemli olduğunu” belirterek “Küçük ve güzel adamızı temiz, yaşanılır ve adil bir yapı içinde tutma çabamızın bir unsuru olarak başlattığımız festivalimize 2015 yılı için başvuruların başladığını” açıkladı.

Başvurular 30 Haziran 2015 tarihine kadar yapılabilecek

Festival Yönetmenliğini Petra Holzer’in üstlendiği “BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne” başvurular için son tarih 30 Haziran 2015 “Festivalin ilk yılında gördüğü içten ve büyük ilginin mutluluğuyla ikinci yıla hazırlanmaya başladıklarını” belirten Petra social5Holzer: “Festival ilk yıl olduğu gibi “ekoloji” kelimesini insanın, sorunların ve çözümlerin olduğu tüm coğrafyalarda kavramlaştırıyor; iş cinayetlerinden, hayvan haklarına, güvenli gıdadan kitle turizminin yıkımlarına, kentsel dönüşüme kadar en geniş anlamda belgesel formundaki tüm yapıtlara açık” olduğunu da ekledi.

2011 yılından sonra yapılan belgesellerin başvurabileceği festivalde süre sınırlaması yok.

Festival başvuruları “BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali” resmi sitesi www.bifed.org’den yapılabilir.        

Bu yıl “Anke Atamer” çocuk filmleri bölümünün daha zengin olacağı festivalde, bir çocuğun izlemesi gereken filmler için çocuklu aileler de Ada’ya davet ediliyor.

2015  “BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin tarım konusu ise “üzüm ve bağcılık”. “Kalan” bölümünde de geçmişten kalan izler takip edilmeye devam edecek.

Geçen yıl olduğu gibi atölyeler ve sergilerle sürecek olan festivalin yarışma bölümünde finale kalan filmler “Fethi Kayaalp” büyük ödülü için yarışacaklar.

22 Haziran 2015

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap