Anasayfa Gündem Acının 20 Yılı

Acının 20 Yılı

Yazar Emre Ergül

Srebrenitsa-Potoçari Mezarlığı’nda 20 yıl önce yaşanan katliamın kurbanları yatıyor. Bosna Hersek savaşı sırasında Sırp güçleri 11 Temmuz 1995’te Srebrenitsa’ya girmiş ve 8 binden fazla Boşnak sivili öldürmüştü.

Dünya, 20 yıl sonra 11 Temmuz 2015’te Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük katliamın kurbanlarını saygıyla anıyor. Farklı ülkelerden çok sayıda devlet adamının katıldığı anma etkinliklerinde Sırbistan da yer alıyor. Savaşta, Bosna Hersek’in Yugoslavya’dan ayrılmasına karşı çıkan ve Sırbistan’a bağlanmak isteyen Bosnalı Sırplarla ülkenin Boşnak ve Hırvat sakinleri karşı karşıya gelmişti. Mladiç komutasındaki Sırp askerleri, Birleşmiş Milletler’e bağlı Hollanda birliğinin göz yummasıyla 11 Temmuz 1995 günü Srebrenitsa’yı ele geçirdi. Savaş, Dayton Barış Anlaşması’yla sona erdikten sonra toplu mezarları bulmak için yoğun çalışmalar başladı. Şimdiye dek Srebrenitsa katliamında ölen 6 binden fazla kişinin kimliği DNA testiyle belirlenmiş ve Srebrenitsa-Potoçari Mezarlığı’na gömülmüş durumda.

Fotoğraf: Umut Kaçar

Benzer Yazılar

Yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Tamam