Anasayfa Gündem Cerattepe’de Yer Teslimi

Cerattepe’de Yer Teslimi

Ayşegül Parlayan Özalp

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki maden çalışmalarına karşı mücadele yürüten Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyet Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı görüşmede “hukuki süreç sona erene kadar maden şirketinin çalışma yapmaması” sözünü almıştı. Fakat tam bu sırada farklı bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı. Cerattepe’ye çıkan Artvin Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, maden şirketine tahsis edilen 77 bin metrekare alanın yer teslimini yaptı.

Haber: Muhammet KAÇAR, Adem GÜNGÖR / ARTVİN (DHA)
Fotoğraf: Yeşil Artvin Derneği

Cerattepe bölgesine geçen hafta jandarma ve polis eşliğinde çıkarılan Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş. çalışanları iş makineleri eşliğinde şantiye kurmak için çalışma başlattı, ancak Artvin Orman Müdürlüğü’nün şirkete “yer tahsis izni” vermediği ortaya çıktı. Maden şirketi, bölge halkının tepkisinden çekinen Artvin Orman İşletme Müdürlüğü görevlilerinin, “yer tahsis izni” işlemlerini geciktirdiğini ileri sürerek valiliğe şikayette bulundu.

Bunun üzerine harekete geçen valilik, aralarında Artvin Orman İşletme Müdürü Yusuf Soysal ile şef ve orman mühendislerinin de yer aldığı dört kişi hakkında soruşturma açılmasını istedi. Yeşil Artvin Derneği de Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne “yer tahsis izni” olup olmadığı yönünde dilekçeyle başvuruda bulundu.

DÜN YER TAHSİSİ YAPILDI
Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyetin 24 Şubat 2016’da Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı ve “hukuki süreç sona erene kadar maden şirketinin çalışma yapmaması” yönünde kararın alındığı toplantının gerçekleştirildiği saatlerde, Artvin Orman İşletme Müdürlüğü’nün de maden şirketine yer tahsisi yaptığı ortaya çıktı.

Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, maden şirketine 77 bin metrekare alanda maden arama ruhsatı için şantiye kurulması ve çalışma yapılması yönünde yer tahsisi işlemini gerçekleştirdi. Şirkete ilk etapta verilen 77 bin metrekare alanın yanı sıra daha sonra da maden çıkarılması için 100 bin metrekare alan için de yer tahsis izni verilmesinin öngörüldüğü öğrenildi.

ARTVİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ DOĞRULADI
Artvin Orman Bölge Müdürü Sedat Ecevit, maden şirketine yer tahsisi yapıldığını doğruladı. Ecevit “Maden şirketine yer tahsisini 17 Şubat tarihinde kağıt üzerinde yaptık. Dün de (24 Şubat) bölgeye çıkan ekiplerimiz arazide esas yer teslimini yaptı. Şu anda maden şirketinin yer tahsis izni var” dedi.

VALİ KAMUOYUNA AÇIKLATMAMIŞ
17 Şubat tarihinde Cerattepe için kağıt üzerinde yaptıkları yer tahsisi kararının Artvin Valisi Kemal Cirit’in talimatı üzerine kamuoyuna açıklanmadığını ifade eden Ecevit, “Orman Genel Müdürümüz bize ilk gün kamuoyuna açıklamamızı söyledi ama Vali Bey’in talimatı nedeniyle kağıt üzerinde yapılan yer tahsisi işlemini kamuoyuna açıklamadık” dedi.

26.02.2016

 

 

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap