Anasayfa Dergide Bu Ay Kırklareli-Vize: Cehennem Şelaleleri

Kırklareli-Vize: Cehennem Şelaleleri

Ayşegül Parlayan Özalp

Ormanların ve dik kayaların arasına saklanmış Cehennem Şelaleleri. Doğa yürüyüşü tutkunlarının bu yeni gözdesi Kırklareli Vize’de bulunuyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Yıldırım Güngör

Çiseleyen yağmurun altında art arda dizilmiş 27 kişi çamurlu yolda yürüyoruz. Yağmur da çamur da kimsenin umurunda değil, kentin bunaltıcı koşullarını geride bıraktığı için herkes mutlu. Kuş sesleri yağışa rağmen hiç susmuyor. Ormanda derin bir huzur var. Yağmur şiddetini artırıyor. Kısa bir süre sonra dere kenarına varmayı başarıyoruz. Yıldız (Istranca) Dağları’nın eteklerindeki ormanların önemli akarsularından biri olan Kereviz Dere’nin üzerindeyiz artık…

Dereden aşağıya doğru inmeye başlıyoruz. Kısa bir süre sonra parkurun sonunda karşımıza kayaların arasına saklanmış şelale çıkıyor. Kayalar çok kaygan, dikkat etmemiz gerekiyor. Su sesi konuşmaları bastırıyor. Birbirine paralel ve yaklaşık altı metre yüksekliğe sahip iki şelale yan yana akıyor, ancak onları karşıdan görmek için suya girip yürümek gerek. Doğadaki her güzellik gibi bu da nazlanıyor, göstermiyor kendini kolay kolay.

Istranca Ormanları’nın uzandığı, su kaynakları açısından çok zengin Kırklareli’nin Vize ilçesinde birçok doğa yürüyüşü parkuru bulunuyor. Son yıllarda Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’daki yürüyüş parkurlarını neredeyse ezberleyen doğaseverlerin arayışları, Vize’ye de mükemmel bir yürüyüş parkuru kazandırdı. Cehennem Şelaleleri, Vize’nin Kızılağaç köyünün beş kilometre kuzeybatısında. Çok yüksekten düşmüyorlar belki ama olağanüstü görüntüler sunuyorlar.

Yazının devamını Atlas’ın Temmuz 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Temmuz 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr

https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Temmuz 2015 / Sayı 268

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap