Anasayfa Dergide Bu Ay Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Özel Hediye

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Özel Hediye

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas dergisi, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında okurlarına özel bir ek veriyor. “Adım Adım Gelibolu, Ateş ve Kurtuluş Meydanı” kitabı mart sayısında Atlas’la birlikte hediye. Bu özel çalışma muharebe alanlarını, şehitlikleri, Çanakkale Savaşı’nda rol oynamış önemli mekânları tek tek fotoğraflarla birlikte tanıtıyor. Atlas’ın hediyesi savaşın geçtiği coğrafyayı anlamak için çok önemli bir kaynak.

Dergi bu ay Yaşar Kemal’i sayfalarına konuk ediyor. Atlas, Anadolu’yu karış karış gezen usta yazarı, Bu Diyar Baştanbaşa eserinin rehberliğinde izliyor. Yaşar Kemal’in Anadolu’su özel fotoğraflarla bu ay Atlas’ta.

Atlas’ın kapak konusu ise Erzurum’un Uzundere ilçesinde gerçekleşen “Uluslararası Buz Tırmanışı Festivali”. Yaklaşık 150 tırmanıcının donmuş şelalelere çıktığı bu heyecan verici etkinlik Türkiye’de ilk kez düzenlendi. Tuz Gölü’nün flamingoları, gökkuşağı ülkesi Güney Afrika’nın doğa ve kültür değerleri, adını paylaştığı gölle yan yana bir yaşam süren Isparta’nın Eğirdir ilçesi de derginin konuları arasında.

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap