Anasayfa Dergide Bu Ay Atlas’ın Haziran Sayısı

Atlas’ın Haziran Sayısı

Ayşegül Parlayan Özalp

Derginin Haziran 2016 sayısının kapak konusu Kapıdağ Yarımadası. Birbirinden güzel koylar, geniş zeytinlikler, ormanlarla kaplı yarımada Marmara Denizi’nin gözdesi durumunda. ABD’deki Kuzey Cascade Dağları’nın iki önemli zirvesi Forbidden ve Sahale’ye tırmanış, Kütahya’nın Gediz ilçesi, 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu da derginin konuları arasında. Atlas ayrıca “Ritim, Aşk, Mimari” başlığıyla İstanbul Müzik Festivali’ne kulak veriyor; önemli müzik mekânlarını dolaşıp İstanbul’un bu sanatla ilişkisini inceliyor.

 

KAPIDAĞ YARIMADASI; ESKİ ZAMAN ADASI

Yazı: Alkım Doğan / Fotoğraflar: Servet Dilber

Bir zamanlar adaydı ama yerin ve denizin hareketleri Belkıs Tombolosu (Berzah) ile onu Anadolu’ya bağladı. Şimdi o, Marmara Denizi’ne uzanan bir yarımada… Balıkesir-Erdek’e bağlı Kapıdağ Yarımadası birbirinden güzel koyları, ormanları, geniş zeytinlikleri, farklı kültürleriyle bütün zamanların gözdesi…

kapidag

 

KUZEY CASCADE DAĞLARI / ABD; YASAKLI ZİRVE

Yazı ve Fotoğraflar: Alper Günay

ABD’nin Washington Eyaleti’ndeki Kuzey Cascade Dağları’nda baş döndürücü yükseltiler art arda diziliyor ve onlar “Korkunç”, “Çaresizlik”, “Istırap” gibi adlar taşıyor. John Miller ve Alper Günay’dan oluşan ekip bu ürkütücü doruklar diyarında buzul yarıklarını geçti, kar balkonlarında yürüdü, yalçın kuleleri aştı ve önce “Yukarıda” anlamına gelen Sahale’ye, ardından da “Yasak Zirve” Forbidden’a tırmandı.

abd

 

İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ; RİTİM, AŞK, MİMARİ

Yazı: Feyzi Erçin / Fotoğraflar: Eren Aytuğ

İstanbul Müzik Festivali’nin kırk dördüncüsünü düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı, bu yıl Shakespeare’in “eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” dizesini tema olarak seçti… Türkiye ve dünya müziğinin ustalarıyla genç yetenekleri buluşturan festivalin önemli bir özelliği de dinleti mekânlarına her yıl yenilerini eklemesi.

muzik

 

TÜRKİYE BİSİKLET TURU; ETAPLARIN KRALİÇESİ

Yazı ve Fotoğraflar: Sinan Çakmak

Her bisiklet turunun bir kraliçe etabı vardır. Yüksek geçitler, derin vadiler ve değişken hava koşulları bisikletçileri limitlerine kadar zorlar. İzleyiciler içinse sporun çekişmesi doğanın güzelliğine karışır. Anadolu’nun en güzel köşelerinden geçen 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun sekiz etabının kraliçesi ise altıncı güne rastladı. Antalya’da, Kumluca-Elmalı arasında 117 kilometre boyunca yol alan bisikletçiler, kızılçam ve sedir ormanlarıyla süslü 1800 metre rakımlık eşsiz Göğübeli Geçidi’ne tırmanarak etabı bitirdiler.

bisiklet

 

GEDİZ / KÜTAHYA; EGE’NİN PINARI

Yazı: Ferdi Akarsu / Fotoğraflar: Turgut Tarhan

Üç yanından da Türkiye’nin üç büyük akarsuyu kaynayan, ormanların yanı sıra efsanelerle de süslü etkileyici bir dağ. Onlarca uygarlığın konakladığı tarih dolu bir kent… Kütahya’nın Gediz İlçesi, 1970 yılında yaşadığı büyük deprem sonucu ortaya çıkan eski ve yeni merkezleriyle; Murat Dağı, pınarları, sunakları ve tarihi yapılarıyla ilgi bekliyor.

gediz

 

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap