Anasayfa Dergide Bu Ay Atlas’ın Ağustos Sayısı

Atlas’ın Ağustos Sayısı

Ayşegül Parlayan Özalp

Derginin ağustos sayısının kapağında Eskişehir’in Çatacık Ormanları var. Yaban hayat zenginliğiyle dikkat çeken bu ormanlarda çekilmiş ilk vaşak fotoğrafı Atlas’ın ağustos sayısında. Kaçkar Dağları’na tırmanış macerası, Çeşme Yarımadası kıyılarının güzelliğini gözler önüne seren hava fotoğrafları, Ayvalık sularında şaşırtıcı renkleriyle mercan şöleni derginin diğer konuları. Ağustos sayısının yurtdışı konusu ise Fas’tan Mali’ye motosikletle çöl yolculuğu.

 

 

280ATAfrika01 280ATAfrika02

FAS’TAN MALİ’YE: Çölü Aşmak
Afrika ülkelerine bağış toplamak amacıyla düzenlenen bir ralli; Fas, Batı Sahra, Moritanya ve Mali etaplarından oluşan, toplam 16 gün ve 9 bin kilometre süren müthiş bir serüven! Alper Günay ve Erhan Pişkin, motosikletleriyle katıldıkları bu büyük yolculuğu Sahra Çölü’nü aşıp Mali’nin başkenti Bamako’da bitirdiler.
YAZI VE FOTOĞRAFLAR: ALPER GÜNAY

 

281ATAyvalik_AEK4434 281ATAyvalik_AEK4127

AYVALIK: Mercan Şöleni
Sarı, turuncu, kırmızı, mavi… Batık uçaklar, gemiler, dağları andıran kayalıklar… Her biri birer efsane olan sünger avcıları ve onların adlarını taşıyan dalış noktaları… Ayvalık’ta denizin derinliklerinde birbirine geçmiş rengârenk mercanlar ve süngerler suyun altını üstünden daha çekici kılıyor.
YAZI VE FOTOĞRAFLAR: ALİ ETHEM KESKİN

 

281ATCatacik3Q8A5419 281ATCatacik__K10022

ÇATACIK ORMANLARI / ESKİŞEHİR: Yaban Bakışlar
Eskişehir’deki Çatacık Ormanları’nın gizemli dünyasını Selim Kaya, Atlas okurları için araladı.
YAZI VE FOTOĞRAFLAR: SELİM KAYA

 

280ATAbdalMusaA9 280ATAbdalMusaA6

ANTALYA / ELMALI: ABDAL MUSA İLE DOSTLUĞA
Şeyhlerin, derviş, nakip, mürşit, şair, âşık, abdal ve seyyahların en çok görüldüğü 13. ve 14. yüzyıllarda Anadolu Bektaşilikle de tanıştı. Abdal Musa bu düşünceyi 14. yüzyılda ilk sahiplenenlerden biri oldu. Şair olarak da tanınan bu bilginin Antalya-Elmalı’daki dergâhında her yıl Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sevenleri şenlikler düzenliyor. Atlas semahları, deyişleri, cemleri, lokmaları ve türküleriyle burada toplanan Bektaşileri izledi.
YAZI: Tevfik Taş FOTOĞRAFLAR: Cansu Alkaya

 

280ATHavadanEgeDSC05879 280ATHavadanEgeDSC05197

HAVADAN ÇEŞME YARIMADASI: YETER Kİ RÜZGÂR ESSİN
Çeşme Yarımadası’nın birbirinden eşsiz koylarında yaşamın kalitesi rüzgâra bağlı. Hakan Çetinkaya’nın o güzellikleri yakalamak için uçabilmesi de…
YAZI VE FOTOĞRAFLAR: HAKAN ÇETİNKAYA

 

281ATKackarlar02 281ATKackarlar01

MITSUBISHI L200 İLE ZİRVELERE YOLCULUK KAÇKAR DAĞLARI: Karadeniz’in Zirvelerinde
Atlas ve Mitsubishi L200’ün “Zirvelere Yolculuk” projesi son durağında. Yıldırım Güngör Rize, Artvin ve Erzurum illerine yayılan Kaçkarlar’da toplam 10 zirveye tırmandı.
YAZI VE FOTOĞRAFLAR: YILDIRIM GÜNGÖR

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap