Anasayfa Dergide Bu Ay Atlas Eylül Sayısı

Atlas Eylül Sayısı

Atlas’ın Eylül sayısında kapak konusu Yunanistan’ın Aynaroz Yarımadası. Atlas, bin yıldır kadınların girmesi yasak olan, sırlarını hala koruyan bölgeyi ziyaret etti; özel fotoğraf ve yazılarla Aynaroz’un gizemlerinin kapısını araladı. Petrol ve aşkın diyarı Azerbaycan, Isparta’nın lavanta köyü Kuyucak, Adana’nın Pozantı ilçesi, Almanya’nın güneşli kenti Freiburg da eylül sayısının başlıkları arasında.

Baku01 Baku02

AZERBAYCAN: Petrol ve Aşk Diyarı
Efsanevi aşk öyküsü Leyla ile Mecnun’un doğduğu topraklar; dünyanın en küçük kitaplarının toplandığı müzeler, her sokağında sanatın soluduğu kentler… Hazar sahillerinde yükselen petrol kuleleri ve kıyılara yayılmış yerleşimler… Atlas, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü ve ikinci kenti Gence’ye konuk oldu.
YAZI: MEHMET Y. YILMAZ / FOTOĞRAFLAR: SEBATİ KARAKURT

279ATPozanti2 279ATPozanti1

POZANTI-ADANA: Torosların Kapısında
İç Anadolu’yu Çukurova’ya bağlayan Gülek Boğazı’nın kuzey ucunda yer alan Pozantı, Toroslar’nın kapısı konumunda. Yaylaları, akarsuları, dağları ve kanyonlarıyla Adana’nın en sarp kesitini oluşturan ve doğaseverleri kendine çeken ilçe, barındırdığı birçok tesisle de uzun yol sürücülerinin serüvenlerine tanıklık ediyor.
Yazı: Tevfik Taş / Fotoğraflar: Eren Aytuğ

282ATFreiburg02 282ATFreiburg01

FREIBURG: Almanya’nın Yeşil Kenti
Almanya’nın güneybatısındaki Freiburg, ülkenin 
en çok güneş alan köşesi. Geçmişte eyalet başkentliği de yapan bu görkemli merkez günümüzde doğa korumanın önde gelen adreslerinden ve “yeşil kent” olarak da biliniyor. Her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği Freiburg, Güney Almanya seyahatlerinin başlangıç noktası.
YAZI: GÜRSEL KÖKSAL

Aynaroz01 Aynaroz02

AYNAROZ YARIMADASI/YUNANİSTAN: KEŞİŞLER ÜLKESİ
Ege’nin mavi sularına bir parmak gibi uzanan ve bin yıldır kadınların girmesi yasak olan muhteşem bir yarımada. Vadilere, yamaçlara serpiştirilmiş görkemli 20 manastır… Yunanistan’da, özerk bir yönetime sahip Aynaroz’un gizemli kapıları Mehmet Ö. Alkan’a açıldı ve binlerce Osmanlı belgesinden, kutsal emanetler, ikonalar ve eşyalardan oluşan sırları Atlas’ın sayfalarına taşındı.
YAZI VE FOTOĞRAFLAR: MEHMET Ö. ALKAN

Kizilcahamam2135 Kizilcahamam1483

KIZILCAHAMAM KEŞİF TURU: Ankara’nın Bahçesi
Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Atlas, 20-21 Ağustos tarihlerinde Kızılcahamam’da özel bir keşif turu düzenledi. Yaklaşık 40 basın mensubu ilçenin ormanlarını, göllerini, fosil ağaçlarını, peribacalarını, yeraltı şehrini ziyaret etti.
YAZI: YILDIRIM GÜNGÖR

Lavanta01 Lavanta08

KUYUCAK – ISPARTA: Lavantanın Serüveni
Buram buram kokusuyla, rengiyle, yağı ve suyuyla kozmetikten deterjana kadar pek çok alanda kullanılan bir bitki lavanta… Türkiye’deki en büyük üretim merkezi ise Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak. Atlas, lavantanın tarladan başlayan serüvenini izledi.
YAZI: ALKIM DOĞAN / FOTOĞRAFLAR: TURGUT TARHAN

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap