Anasayfa Dergide Bu Ay ARALIKTA ATLAS

ARALIKTA ATLAS

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas’ın bu ayki kapak konusu ABD’nin başkenti Washington DC. Bu metropol ABD’nin politik merkezi değil sadece, birçok ulusal ve uluslararası kuruluşa da ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen başkanlık seçimi tüm dünyanın gözlerini bu ülkeye çevirdi. Atlas, “gücün başkenti”ni dolaşıyor ve onu siyasi, ekonomik, sanatsal ve diğer yüzleriyle ayrıntılı olarak inceliyor.
Atlas ayrıca dünden bugüne Anadolu ve Mezopotamya’daki yeni yıl kutlamalarına yer veriyor. Sümer’den Babil’e, Hitit’ten Friglere yeni yıl kutlamaları nasıldı? Anadolu’nun farklı toplulukları yılbaşını nasıl karşılıyordu? Bugünkü kutlamalar nasıl? Dergi bütün bu soruların yanıtlarını arıyor.
Atlas, Türkiye’nin kestane üretiminin üçte birini karşılayan Aydın’da, asırlardır bu meyveye emek veren Eğrikavak köyüne konuk oldu. Bursa’da, adını verdiği gölün kıyısında, surlarla çevrelenen mavi yeşil İznik’i dolaştı. Derginin diğer bir konusu ise Avrupa’nın en yüksek noktalarından biri, İsviçre’nin Eiger Dağı. Atlas’ın hediyesi ise 2017 AJANDASI

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap