Anasayfa Video Umberto Eco “Çok Fazla Yıkılan” Tarlabaşı’nda

Umberto Eco “Çok Fazla Yıkılan” Tarlabaşı’nda

İtalyan göstergebilimci ve yazar Umberto Eco (81) İstanbul ziyaretinin son gününde, 15 yıl önce ATLAS objektifine poz verdiği Tarlabaşı’ndaydı. Umberto Eco, İstanbul’a ilk kez 1998’de ATLAS’ın davetiyle gelmişti. Eco ve gazeteci Gökhan Tan, Tarlabaşı Sakızağacı Caddesi’nde, 15 yıl önceki çekimi gerçekleştirdikleri noktada buluştular. Ancak kentsel dönüşüm projesi gerekçesiyle boşaltılan ve yıkımına başlanan yapılar arasında çekimi tekrarlamak kolay olmadı.

Çekim sonrasında Tan’ın “Buradaki tarihi evlerin yıkılması sizce şaşırtıcı mı? Dünyanın her yerinde benzer yıkımlar yapılıyor” sorusunu şöyle cevapladı:

“Ama siz çok fazla yıkıyorsunuz… Yeni binalar inşa etmek için suç oluşturan çok fazla girişim söz konusu… Normalde bunu kontrol eden bir mekanizma vardır.”  Gökhan Tan’ın Umberto Eco’yla yaptığı söyleşi Atlas’ın Mayıs 2013 sayısında yer alacak. Beyoğlu Belediyesi’ne ait Tarlabaşı Yenileme Projesi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) düzenlediği, kentsel dönüşümü konu alan “Yaşayan Estetik Şehirler” yarışmasında geçtiğimiz hafta ödüllendirilmişti. 226 projenin katıldığı yarışmada Beyoğlu Belediyesi, Türkiye’deki büyükşehir ilçeleri arasında birincilik ve İstanbul genelinde ikincilik almıştı. Ödül töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, “Bu projelerle göğsümüzü kabartan, AK Parti belediyeciliğini dosta düşmana gösteren” belediye başkanlarına teşekkür etmişti.

Haber: Gökhan Tan / Video: Ertan Önsel

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap