Anasayfa Video Cennet Koyuna Moloz Döktüler

Cennet Koyuna Moloz Döktüler

Ayşegül Parlayan Özalp

Antalya’nın Kemer ilçesinde, Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı sınırlarında bulunan Alacasu Koyu’na Kemer Belediyesine ait olduğu belirtilen kamyon tarafından inşaat artığı moloz dökülmesi tepkilere neden oldu.

Cennet koyu olarak da anılan Alacasu, Kemer Orkidesi başta olmak üzere çeşitli endemik bitki türlerine ev sahipliği yaparken, koyun mavi suları da deniz kaplumbağalarının bölgedeki son sığınaklarından biri.

Çamyuva ile Tekirova arasında bulunan Alacasu Koyu, denizle ormanın buluşmasının yarattığı doğal güzelliğinden dolayı halk arasında ‘Cennet Koyu’ olarak da anılıyor. Yaz aylarında yurttaşların serinlemek ve dinlenmek için tercih ettiği Alacasu, Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırlarında olmasının yanında aynı zamanda birinci derece doğal sit alanı statüsünde. Ancak gözümüz gibi korumamız gereken Alacasu Koyu’na bugün öğle saatlerine doğru Kemer Belediyesi’ne ait olduğu belirtilen kamyon tarafından inşaat artığı beton molozları dökülmesi koyda denize giren yurttaşları şoke etti.

Bugün saat 10.00 civarında Alacasu koyunda denize giren yurttaşlar, Kemer Belediyesi’ne ait olduğu belirlenen damperli bir kamyonun deniz kıyısına yaklaştığını gördü. Koruma altındaki koydaki kamyonu bir süre meraklı gözlerle izleyen yurttaşlar, kamyonun yükselen damperinden denize doğru inşaat artığı beton molozlarının döküldüğünü görünce gözlerine inanamazken, yaşananları görüntüleyerek sorumlular hakkında gerekli idari ve hukuki yaptırımların uygulanmasını istediler.

Biyolojik çeşitlilik yönünden de oldukça zengin olan Alacasu Koyu çevresinde, dünyada yalnızca bu alanda yayılış gösteren Kemer Orkidesi başta olmak üzere pek çok endemik bitki türü bulunuyor. Alacasu, insan baskısı yüzünden yaşam alanları giderek daralan deniz kaplumbağaları için de bölgedeki son sığınaklardan biri.

 

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap