Anasayfa Video Turnalar Hep Uçsun

Turnalar Hep Uçsun

Yazar msahin

Turnalar, uzun yollar aşıp bize geliyor. Dinlenmek, barınmak ve sığınmak için geliyorlar. Atlas olarak okurlarımızla birlikte, 20-21 Aralık’ta Çukurova Deltası’naydık.

“Turnalar Hep Uçsun Projesi”, WWF-Türkiye tarafından Brisa’nın desteğiyle gerçekleşiyor. Çukurova Deltası’nda sürdürülen proje kapsamında turnaların popülasyonu ve güncel durumu araştırılıyor. Atlas, okurlarıyla birlikte Türkiye’de bir kışlama alanında yapılan en kapsamlı bu çalışmaya katıldı.

Çukurova Deltası, Türkiye üzerinden göç eden turnaların kışı geçirmek için uğradığı en önemli duraklardan biri. Deltadaki lagünler geniş ve güvenli geceleme alanları sunarken tarım alanları göç için gereken besin kaynağını sağlıyor. Turnalara yönelik tehditlerin başında ise türün uyuma ve dinlenme için kullandığı yerlerde otlatma, balıkçılık, su rejimine müdahale ve yasa dışı avcılık gibi faaliyetler geliyor.

Benzer Yazılar

Yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Tamam