• Atlas 11 »
  • Türkiye'de Yaşanması Gereken 50 Macera III

Ağrı Dağı Tırmanışı

Image 1 of 17

Ağrı ile Iğdır il sınırları içinde yer alan Ağrı Dağı’nın yüksekliği 5 bin 137 metre. Doğa sporları ile uğraşanlar için Ağrı Dağı’na yapılacak tırmanış, en güzel ve en keyifli maceralardan biri. Ağrı, yüksekliği dışında, yaz aylarında ve iyi hava koşullarında teknik zorluğu olan bir dağ değil. Ağrı Dağı’na tırmanmak için dağcı olmanıza da gerek yok. İyi kondisyona sahip, düzenli spor yapan herkes Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkarak Türkiye’ye, İran’a ve Ermenistan’a tepeden bakabilir. Dağcı olmayanlar için tek sorun yüksekliğe uyum sağlamak.

Dağa Iğdır’dan da tırmanılmasına rağmen turistik rota Doğubayazıt’ın Eli köyünden başlıyor. Köye kadar araçlarla gidildikten sonra 3 bin 200 metredeki kampa kadar yürünüyor. Ekibin kondisyon durumuna göre bu süre altı ile 10 saat arasında değişiyor. Daha önce dağ sporları yapmayanların bu yükseklikte iki gece kalmalarında fayda var. Yüksekliğe uyum sağlayamama kendini baş ağrısı olarak gösterir.

Daha sonraki hedef 4 bin 200 metredeki kamp yeridir. İki kamp yeri arasındaki mesafe kısa olmasına rağmen, eğim bir önceki etaba göre oldukça dik. Kamp yerinden az bir eğimle başlayan etap 3 bin 800 metreden sonra dikleşmeye başlar ve 4 bin 200 metredeki kampa kadar böyle devam eder. Kamp yerine kadar yapılacak tek şey patikayı takip etmek. Kamp yeri muhteşem bir manzaraya sahip. Buradan zirveye kadar olan son etabın ise diğer iki etaba göre daha dik olmasına rağmen teknik bir zorluğu yok. Yine patika takip ediliyor. Kayalıklar 4 bin 900 metre civarında sona eriyor ve buzul başlıyor. Bu etap da zor değil ama mutlaka krampon takmak gerek. Dağın riskli tek bölgesi bu noktadan zirve dibindeki buzul platosuna kadar olan 120–200 metrelik mesafe. Buzul platosundan sonra yarım saatlik bir yürüyüşle zirveye çıkılıyor. Eğer hava güzelse zirvede biraz kalarak Türkiye’ye en yüksekten bakmanın keyfini yaşayın.

Son birkaç yıldır Iğdır tarafından da tırmanışların arttığını söyleyebilirim. Teknik olarak biraz daha zorlu olmasına rağmen bu rotadan da kondisyonu iyi olan herkes rahatlıkla çıkabilir.

Ağrı Dağı’na tırmanış düzenleyen turizm firmalarının başında Explorer (312-426 02 58), Buklamania (212-245 06 35), Arnika (212- 245 15 93) ve Tamzara (212-251 17 63) geliyor. İzin işlemleri bu firmalar tarafından yapılıyor.

Fotoğraf: Ağrı Dağı / Hakan Öge