• Atlas 11 »
  • Türkiye'de Yaşanması Gereken 50 Macera II

Aladağlar Geçişi

Image 1 of 18

Aladağlar geçişi Niğde’nin Çamardı ilçesinin Demirkazık köyünden başlıyor. Demirkazık’tan sonra ya Sokullu Pınar - Çelikbuyduran Pınar- Yedigöller Platosu rotası ya da Karagöl- Durugöl- Teke Kalesi Geçidi-Yedigöller Platosu rotası izleniyor. Benim önerim Karagöl rotasından gidip Çelikbuyduran rotasından dönmek. Yürüyüşe başlamak için Demirkazık köyünden traktörle Karagöl’e ulaşmak gerekiyor. Maden Boğazı geçildikten kısa bir süre sonra Karagöl’e varılıyor. Burada kısa bir hazırlanma molası verip dinlendikten sora yürüyüşe başlanıyor. Yola çıktıktan üç-dört saat sonra Yıldız Gölü’ne, ardından da yeşillikler arasında küçük gölet Durusu’ya ulaşılıyor. Adı gibi çok berrak olan bu suyun başı çadır kurmak için çok uygun. Hava iyice karardığında burada yıldızlar o kadar yakın görünüyor ki, insan, “elime alabilirim” hissi yaşıyor bir an.

Ertesi sabah yola çıkmadan önce kuvvetli bir kahvaltı yapılmalı. Yürüyüşün en zorlu ve en uzun etabı buradan başlayacak. Teke Kalesi geçidi aşılarak Yedigöller Platosu’na geçilecek. Mesafe arttıkça ve yürüyüş yer yer tırmanışa dönüştükçe biraz zorlandığınızı hissedeceksiniz ama 3 bin 500 metre rakımlı aşıta varınca her şeyi unutacaksınız. Aşıta çıkınca Yedigöller’in muhteşem manzarası ile karşılaşılıyor. Bir zamanlar buzullarla kaplı mevkide bugün sadece onların kalıntıları buzul gölleri görülebiliyor. Bu etabı en az çıkış kadar dikkatli inmek gerekiyor. Kısa bir süre sonra Direktaş’ın hemen yakınındaki büyük gölün kenarına varılıyor. Burada kamp kurarak bir iki gün geçirip Aladağlar’ın bu en az ziyaret edilen bölgesini daha iyi tanıyabilirsiniz. Dileyen Hacer Boğazı’ndan devam ederek Barazama Şelaleleri’ne gidebilir.

Eğer Demirkazık köyüne geri dönmek istiyorsanız sabah erkenden yola çıkarak 3 bin metre rakımlı aşıta yönelin. Burada eşyalarınızı bırakıp 3 bin 723 metre rakımlı Emler zirvesine basit bir tırmanış yaparak maceranızı daha da renklendirebilirsiniz. Aşıta geri döndükten sonra, biraz aşağısındaki Çelikbuyduran Pınarı’ndan su içmeyi ihmal etmeyin. Bu noktadan sonra bir-bir buçuk saatlik bir yürüyüşle Sokullu Pınar’a varılıyor. Eğer zaman uygunsa bir gece de burada kamp kurulabilir.

Fotoğraf: Aladağlar / Yıldırım Güngör