Tenedos / Bozcaada - Çanakkale

Picture 2 of 25

Tenedos, Bozcaada’nın antik adı. Çanakkale Boğazı’nın güney batısındaki Gökçeada ve Marmara Denizi’ndeki Marmara Adası’ndan sonra Türkiye’nin üçüncü büyük adası. Şüphesiz Bozcaada deyince akla önce güzel manzarası, limanına sıralanan lokantaları, güneşi ve altın sarısı kumsalları ile berrak denizi geliyor. Tarihi taş ve ahşap evleri ise adaya ayrı bir şirinlik katıyor.

Antik kaynaklarda adayla ilgili bilgilere rastlanıyor; özellikle doğu kıyısındaki iki limandan söz edilir. Stratejik konumu ve limanları nedeniyle hep gözler üzerinde olmuş. İÖ 4. yüzyılda Pers, İÖ 63’te de Roma işgaline uğramış ve yağmalanmış. Bir süre de Venedik işgali altında kalmış. Osmanlı topraklarına ise 15. yüzyılda katılmış.

Adadaki önemli tarihsel yapılardan biri Bozcaada Kalesi. Diğeri de 1657’de yapılan Köprülü Mehmet Paşa Camii. Venediklilerden kalan kale II. Mehmet döneminde onarılmış. Daha sonra da limandan daha içerilerde ikinci bir kale yapılmış; “Yenikale” deniliyor. Adanın batı köşesinde yer alan Polente Deniz Feneri de görülmesi gereken zarif bir yapı. Adada tek yerleşim yeri liman çevresinde kurulmuş olan Bozcaada’dır. Ezine’deki Geyikli Odunluk iskelesinden kalkan feribotlarla ulaşılıyor. Ada topraklarının yaklaşık üçte birini bağ alanları kaplıyor. Bu tarihi adada yüzmek ayrı bir zevk.

Ayazma Plajı, Sulubahçe ve Habbele koyları ise yüzmek için ideal yerler. Sakinlik isteyenler Tuzburnu Plajı’nı da tercih edebilir.

Fotoğraf: Sinan Çakmak