Verçenik Dağı Tırmanışı

Picture 18 of 18

Verçenik, 3 bin 709 metrelik yüksekliğiyle Doğu Karadeniz Dağları’nın ikinci büyük zirvesi. Tırmanış zorluğu açısından ise Türkiye’de klasik rotası en zor dağ. Bu nedenle Kaçkarlar’daki zirve defteri her yıl dolarken Verçenik’in defteri yedi, sekiz yılda doluyor. Teknik zorluğu neniyle sadece eğitimli dağcıların (ve yörede yaşayan köylülerin) çıkabileceği zirvenin müthiş bir manzarası var.

Tırmanış için Rize’nin Pazar ilçesinden Verçenik Yayla’ya araçla gidilip iki saatlik yürüyüşle Kapılı Göller’e ulaşılıyor ve burada kamp atılıyor. Dağın dibinde bulunan göllerde kamp kurmak zaman açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Burada kurulacak kampın ilk günü çevrenin dolaşılmasını, mutlaka göllerin ve o muhteşem coğrafyanın görülmesini öneririm. Ertesi gün şafak sökmeden önce uyanmak gerekiyor. Dağda erken yola çıkmak her zaman avantajlıdır, böylece geri dönüş için daha çok zaman kalır. Ayrıca tırmanışın başlayacağı noktaya kadar güneş ışığı almadan gitmek enerji tasarrufu sağlar.

İlk etap yaklaşık iki saat sürüyor. Gölün kenarındaki çimenliklerden başlayan yürüyüş kısa bir süre sonra taşlık, daha sonra da yamaç molozlarıyla kaplı zeminde devam ediyor. Bu arada eğim de dikleşmeye başlıyor. Yamaç molozunun bittiği yerdeki kayalıklar ilk mola yeridir. Burada yolu göstersin diye taşlar üst üste konarak yapılan “baba” denilen işaretlerden var. Babalar, dağlarda rota üzerinde doğru yolu göstersin diye dağcılar tarafından yapılıyor. Bu mola yerinin adı Çifte Babalar. Dinlendikten sonra arkadaki yumuşak eğimli kulvara doğru yönelmek gerekiyor. Burası yarım saat ile bir saat arası bir zamanda çıkılabilir. Kulvarın sonunda eğim iyice dikleşiyor ve arkası uçurum olan “V” şekilli bir noktaya varılıyor. Burada rotayı anlamak biraz zor. Genellikle kolay olan taraf tercih edilir. Aslında rota göründüğünden daha kolaydır. Gelinen yönün sağında kalan taraf zirveye giden rotadır.

Rotanın başlangıcı olan küçük sete çıkmak için sağdaki kayalara tırmanıp küçük bir yan geçiş yapmak gerekiyor. Çok zor değil ama yükseklik ürküttüğü için emniyet almakta fayda var. Burada setten yukarı doğru giden bir baca var ama o da çok zor değil; sadece derinlik duygusu fazla. Bu nedenle bu bacada da emniyet alınması gerekiyor. Bir ip boyu tırmanıldığında iri bir kayayla karşılaşılıyor. İşte bu kayanın üzerine çıkıldı mı tırmanışın en zor tarafı halledilmiş oluyor. Bu noktadan itibaren zirvenin dibine kadar yürüyeceksiniz. Tek zorluk zeminin biraz gevşek olması. Yaklaşık 15 dakikalık bir çıkıştan sonra zirvenin altına varılıyor. Doruk noktasına 25, 30 metre kala karşılaşılan küçük bir set de aşılınca zirveye varılıyor. Bu küçük set tırmanırken değil ama inerken biraz zorlayabilir. Zirveye çıkınca, eğer hava güzelse, uzaklardan Kaçkar zirvesi gözükecek. Verçenik Dağı’nın zirvesinden Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın en güzel göllerini seyretmenin verdiği haz, tırmanışın en güzel hediyelerinden.

Fotoğraf: Vercenik / Yıldırım Güngör