Buzul Göllerini Keşif

Picture 2 of 18

Türkiye’nin en güzel buzul gölleri Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Keşif Erzurum’un İspir ilçesine bağlı Yedigöller’den başlıyor. İsmini bir çanak içinde bulunan yedi buzul gölünden alan bölge ideal bir kamp yeri. Ne yazık ki göllere kadar araç yolu yapıldı. Bu da muhteşem doğa harikalarının yakın gelecekte kirleneceği anlamına geliyor. Buradan birer günlük arayla Çifte Göller’e giderek orada kamp kurulabilir, bir gün sonra da Aksu göllerine yürüyüş yapıp geri dönülebiliyor.

Rize-Erzurum sınırları içinde kalan Verçenik Dağı (3 bin 709 metre) civarındakiler Doğu Karadeniz Dağları’ndaki en güzel buzul göllerinin başında geliyor. Etkinliğe Yedigöl köyünün Pidasor Yaylası’ndan başlanıyor. Birkaç saatlik yürüyüşle Mal Gölü’ne ulaşarak kamp kurulabiliyor. Burada iki gün geçirebilir, Deli Göl ve Yıldız Gölü’ne günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz. Daha sonra Verçenik zirvesinin altında bulunan Kapılı Göller’e gidip bir gün kamp kurulabilir. Kapılı Göller’den tekrar kuzeye yani gelinen yöne doğru sırtlardan yürünürse iki saat sonra bir gölle karşılaşılıyor. Mocar adındaki bu gölün biraz üzerindeki patika takip edilerek bir aşıta varılıyor. Aşıt’ta bu dağlardaki en güzel manzaralardan biriyle karşılaşılıyor. Arka planda Tatos Dağları ve çanaktaki Sulak Göller ya da diğer adıyla Tatos Gölleri muhteşem bir peyzaj oluşturuyor. Birbirine bağlı üç gölden oluşan bu alanda birkaç gün kalarak doğanın tadını çıkarmaya çalışın. Göllerin bulunduğu vadiden aşağıya doğru birkaç saatlik bir yürüyüşle Çiçekli Yayla’ya varılıyor. Buradan bir minibüsle Rize’nin Pazar ilçesine gidebilirsiniz.

Altıparmak Dağları’ndaki buzul gölleri de çok fazla ziyaretçisi olmayan muhteşem doğal anıtlar. Burada da kamp kurarak buzul gölleri keşfedilebilir. Bu dağlarda çok fazla bilinmeyen bir bölge de Güngörmez Dağı’nın eteklerindeki göller. Yaylalar köyünün Mikeliz Mahallesi’ne bağlı Mudut Yayla’da kamp kurarak bu göllere keşif yürüyüşleri yapılabilir.

Fotoğraf: Altıparmak Dağları / Halim Diker