Binkılıç Rotaları / Çatalca, İstanbul

Picture 2 of 43

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Binkılıç beldesi civarında neredeyse tamamı orman içinde devam eden çok sayıda yürüyüş parkuru var. Bunların tümü bahar aylarında muhteşem görüntüler sunuyor. Binkılıç’ın kuzeyinden akan Şeytan Dere ile bu derenin biraz ilerisindeki yolu takip eden orman parkuru, Binkılıç’ın doğusundaki iki önemli güzergâh. Şeytan Dere’nin kenarında yürürken kendinizi Doğu Karadeniz’de hissedeceksiniz. Bahar aylarında derenin girişinde su debisi yüksek değil, ama yukarı çıktıkça artıyor ve ürkütücü hale gelmeye başlıyor. Ihlamur ağaçları burada dereyi tamamen kaplamış sanki. Yola çıktıktan yaklaşık yarım saat sonra dere görkemini daha da artıracak ve daha ürkütücü bir hal almaya başlayacak. Ağaçların yoğunluğu yüzünden çoğu kez dereyi bile göremeyeceksiniz. Yükseldikçe dere daralacak. Bu kesimde yer yer ortaya çıkan düzlüklerde oturup dinlenebilirsiniz. Yola çıktıktan iki saat sonra derenin kaynağı olan tepenin eteklerine varıp aynı yoldan geri dönebilirsiniz. Orman parkuru için başlangıç noktası bir çiftlik evinin kenarı. Burada orman içinde kısa yürüyüşler yapabileceğiniz gibi Çilingoz’a kadar yolu takip ederek uzun bir yürüyüş de yapabilirsiniz. İkinci parkur olan Binkılıç Dere aslında yürüdüğümüz ormanın ardında yer alıyor. Orman bir tepeyi kaplıyor, tepenin eteklerinden de dere akıyor. Ancak bitki örtüsü o kadar yoğun ki buradan aşağı inerek derenin kaynağına ulaşmak biraz zor.

Buradaki en güzel parkurlar Binkılıç’ın batısında yer alıyor. Orman yolunu takip eden 17 kilometrelik Binkılıç-Çilingoz parkuru güzel olduğu kadar zorlu da. Ancak eğer aracınız varsa Binkılıç’taki kahverengi tabelaya kanmayın. İlk birkaç kilometrede yol oldukça iyi ancak ilerledikçe binek otomobillerin gidemeyeceği kadar kötüleşiyor.

Binkılıç-Çilingoz yolu üzerindeki Büyük Dere parkuru, bu etaplar içinde en güzel olanı. Birkaç kere dere geçişi yapmak zorunda kalacağınız bu parkur gidiş dönüş yaklaşık 12 kilometre. İlk etap bir dere geçişiyle başlıyor. Sonra bir orman yolunu takip edeceksiniz ama araç girmesi olanaksız. Bahar aylarında tüm düzlükler çiçeklerle kaplanıyor. Yaklaşık bir kilometre sonra tekrar bir dere geçeceksiniz. Bu geçişler birkaç kez tekrarlandıktan sonra hem dere hem de yol ikiye ayrılacak. Soldaki yolu takip edin. Yol bir süre sonra dereden ayrılarak bir ana yola çıkacak. Ana yolda sağa dönün ve yürümeye devam edin. Sağdan üçüncü yoldan aşağıya indiğinizde tekrar iki derenin birleştiği noktaya vararak dönüşe geçebilirsiniz.

Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün