Yoldan Çıkaran Levhalar: İstanbul-Çanakkale-İzmir

Kitap

Altınoluk’tan Güre’ye doğru giderken, Güre’nin sahil kesiminin girişinde bir kahverengi tabela dikkatimizi çekiyor: Alibey Kudar Etnografya Galerisi. İlk kez böyle ilginç bir tabela görüyoruz. Yol sakin olduğu için sola dönerek Tahtakuşlar yoluna giriyoruz. Buradan yaklaşık 500 metre sonra yol ikiye ayrılıyor. Sağdaki yol Çamlıbel köyüne gidiyor. Biz Tahtakuşlar’a doğru devam ediyoruz. Kısa bir süre sonra müzenin önündeydik. Önce bir teyze karşıladı bizi. Birkaç adet zeytinyağı kremi aldık. Elimde denetmeden de vermedi kremleri. Ellerim kısa sürede yumuşacık oldu. Alibey Kudar’ın oğlu Selim Kudar’la konuşuyoruz.  Alibey Kudar 1932’de Tahtakuşlar köyünde doğmuş. Tam 26 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1980 yılında emekli olmuş ve kafasındaki projeyi hayata geçirmek için çalışmaya başlamış.  Alibey Kudar tarafından 1991 yılında açılan etnografya müzesi Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi olma özelliğini de taşıyor. Bir yıl sonra da yani 1992 yılında, bu kez Türkiye’nin bir köyde açılan ilk sanat galerisi çıkıyor ortaya. Galeride belli dönemlerde çeşitli sanatçıların eserleri sergileniyor.

Etnografya müzesinde Türkmen geleneklerini ve onların yaşam biçimlerini anlatan eşyalarla birlikte dünyanın birçok yerinden çeşitli fosiller, canlı örnekleri, etnografik malzemeler de sergileniyor. Galeride Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türk boylarına özgü kültürel değerler, ev eşyaları,  ev aletleri, sanatsal çalışmalar, giysiler ve çadırlar da var. Selim Bey’le müzeyi dolaşırken birçok kültürü bu küçük binanın içinde yeniden keşfediyoruz. Biyolojik olarak ise çok özel bir örnek var. Dünyanın en büyük deri sırtlı denizkaplumbağasının kurutulmuş bir örneği de burada. Sadece o mu? Şaman geleneklerinde kötü rüya kaçıran örümcek ağı da ilginç örneklerden biri.

Kızılderililerden Aborijinlere kadar birçok etnik grup tarafından gönderilen etnografik eşyalar da sergileniyor burada. Müze her gün açık. 


YOL REHBERİ

Çanakkale – İzmir yolu üzerindeki Altınoluk’tan İzmir yönüne doğru ilerlerken tam 12.5 kilometre sonra Güre yazılı tabelanın tam karşısında sola doğru bir köy yolu gider. Bu yolun başında tabelayı görebilirsiniz. Buradan Tahtakuşlar köyü 3 kilometre.
Özel Etnoğrafya Galerisi, Tahtakuşlar Köyü  266-387 33 40 
www.etnografya-galerisi.com