Yoldan Çıkaran Levhalar: İstanbul-Bodrum

Kitap

FOTOĞRAF: KEREM YÜCEL

Kuşadası’ndan Söke’ye uzanan yoldayız. Daha Kuşadası’ndan çıkmadan bir kahverengi tabela Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı gösteriyor. Tam adı Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı. Soğucak çıkışından ayrılan yoldan parka 24 kilometre var. Biz daha ilerden, Davutlar çıkışından sola sapıyoruz. Anayoldan milli parka 17 kilometrelik bir yol var. Davutlar beldesini geride bıraktıktan sonra Güzelçamlı’da milli parkın girişindeyiz. 

Dilek Yarımadası, Samsun Dağları’nın Ege Denzi’ne uzandığı son nokta. Yarımada 20 kilometre uzunluğunda ve ortalama 6 kilometre genişliğinde. Birçok tepe, vadi, kanyon ve koyları barındırıyor. Yarımadadaki en yüksek tepe 1237 metre ile Dilek Tepe’dir-ki yarımada adını bu tepeden alır. Milli partk olarak koruma altına alınan Dilek Yarımadası, tam bir doğa harikası. Ormanlarla kaplı ve zengin bir floraya sahip. 804 adet bitki türü var ve bunlardan 6’sı sadece buraya özgü. Yarımada barındırdığı canlılar bakımından da önemli. 28 çeşit memeli, 42 çeşit sürüngen çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Burası, nesli tükenen Anadolu parsının yaşadığı son noktaydı. Kıyılarında görülen en nadir canlılardan biri de Akdeniz foku. Milli parkın sulak alan niteliğindeki Büyük Menderes Deltası bölümünde yaklaşık 256 kuş türü tespit edilmiş. 

Dilek Yarımadası, doğal değerlerinin yanı sıra tarihi değerleriyle de dikkat çeken bir yer. On iki İon kentinin kutsal toplanma merkezi Panionion, antik Thebai kenti, Ayayorgi Manastırı, tarihi Doğanbey köyü, Zeus Mağarası, Hagios Antonios Manastırı milli parkın sınırları içinde yer alıyor. Ayrıca parkın giriş kapısının hemen yanındaki İçmeler Koyu ile onu izleyen Aydınlık, Kavaklıburun, Karasu koylarında da denize girmeye uygun, ağaçların gölgelendiği kumsallara sahip plajlar var. Dilek Yarımadası’na gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, mavi bayraklı bu koylarda yüzebilecekleri gibi deniz sporları da yapabilirler. Yarımadada doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, foto safari, kuş gözlemi, at safari ve botanik turları gibi etkinlikleri yapabilirler.