Yoldan Çıkaran Levhalar: İstanbul-Bodrum

Kitap

Şimdi artık rotamızda tarihi eserlerin büyük bir yoğunluk gösterdiği noktadayız. Selçuk’a yaklaşıyoruz ve uzaktan heybetli Selçuk Kalesi görünüyor. Ancak Selçuk’a girmeden kahverengi bir tabela Şirince’yi gösteriyor. Yaklaşık 8 kilometrelik muhteşem bir dağ yolu ormanın içinden kıvrıla kıvrıla ilerliyor. Bir vadinin yamaçlarına yerleşmiş olağanüstü güzellikte evleriyle Şirince, birdenbire karşınıza çıkıyor. Tarihi mimarisini korumuş nadir köylerden biri olan Şirince, bu evlerin restorasyonu sonucunda bölgenin en önemli turistik mekânlarından biri haline geldi. Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyetin ilk yıllarında dönemin evlerinin güzelliği nedeniyle Şirince olarak değiştirildi. Şirince’de bilinen en eski yapı, Helenistik dönemden bir kule. Yapı, Bizans döneminde değişikliğe uğramış. Bugün yörede manastır olarak biliniyor. Köydeki bir şeftali bahçesinde bulunan ve üzerinde Georgios (Yorgo) adına rastlanan pişmiş topraktan ekmek damgası yörede Bizans Çağı’nda toplum yaşamının varlığına işaret ediyor. Köyde ayrıca harap durumda iki Rum kilisesi bulunuyor. 

Şirince, eskiden incir üretimiyle ünlü, 1800 haneli bir Rum kasabasıydı. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sonucu Rumların ayrıldığı bu köye, Kavala’nın köylerinden gelen Türk mübadiller yerleştirildi. Köyde eskiden olduğu gibi bağcılık ve zeytinciliğin yanı sıra şeftali, incir, elma, ceviz ve kiraz yetiştirilir. Ancak son yıllarda köy ekonomisinin başat unsuru turizm oldu. Şirince’de üretilen zeytinyağları Güney Ege’de üretilen en iyi zeytinyağları olup yüksek aroma ve düşük asit değerlerine sahiptir.

Şarap kokan sokakları, Rum evleri, doğal ve sıcak ortamı ile bu minik köyün her sokağı ayrı bir sürpriz sunuyor. Doğal ve yöresel yemekleriyle lokantalar, otantik mekânlara yayılmış restoran ve kafeler, pansiyonlar gezginler için mükemmel bir tatil ortamı oluşturuyor. Köy sanatsal ve kültürel etkinleriyle de çok canlı. Bu bakımdan en önemli kurum Nesin Vakfı Matematik Köyü. Şirince’ye 1 kilometre uzaklıktaki Matematik Köyü’nde bilimsel ve eğitim amaçlı matematik veya matematiğe bağlı bilimlerle ilgili çalıştaylar, dersler, seminerler ve kamplar düzenleniyor.