Yoldan Çıkaran Levhalar: İstanbul-Bodrum

Kitap

FOTOĞRAF: KEMAL TAYFUR

Muradiye Camii yanında, külliyenin medrese ve imarethane bölümlerinde hizmet veren Manisa Müzesi’nde arkeolojik ve etnografik eserler sergileniyor. Ancak müzenin arkeoloji bölümü kapalı. Gene de müze bahçesinde ve koridorlarında Manisa ve çevresinde gerçekleştirilen kazılarda el edilen lahit, sütun, heykel ve kabartmalar, yazıt ve steller görülebilir. 

Manisa ve çevresi arkeolojik bakımdan son derece zengin. Çevreden toplanan ya da kazılardan el edilen eserler 1935 yılında Muradiy Külliyesi’nin medrese bölümüne toplandı ve burası uzun süre bir tür depo işlevi gördü. Başlangıçta depo şeklinde olan medrese, 1937 yılında Manisa Müzesi olarak ziyarete açıldı. Medrese yetersiz kalınca, imarethane de onarılarak müzeye katıldı ve arkeoloji seksiyonu olarak 1972’de hizmete açıldı. 
Seksiyondaki eserlerin tamamı Lydia bölgesi höyük yerleşmeleri ile Sardis (Salihli), Philadelphia (Alaşehir), Thyateira (Akhisar), Julia-Gordos (Gördes), Saittai (Demirci), Apollonis (Mecidiye-Akhisar), Magnesia ad Sipylus (Manisa), Stratonikeia-Hadrianopolis (Siledik-Kırkağaç), Nakrasa (Bakır-Kırkağaç), Attalia (Selçikli-Akhisar), Daldis (Kemer-Salihli), Tabala (Yurtbaşı-Kula), Aigai (Manisa), Kharakipolis (Çağlayan-Gördes), Maioneia (Menye-Kula) gibi antik kentlerden elde edilmiştir.