Yoldan Çıkaran Levhalar: İstanbul-Bodrum

Kitap

FOTOĞRAF: KEMAL TAYFUR

Rotamız üzerinde kahverengi tabela bakımından en zengin noktalardan biri olan Milas’tayız. Bu güzel ilçede bizi ilk karşılayan tabela Milas Müzesi oldu. Milas Müzesi’ni ararken de diğer tabelalarla karşılaştık. 

Milas Müzesi, kent merkezinde İnönü Caddesi, Köprüler Meydanı’nda. Müze bahçesi gelip geçenin izleyebileceği bir açık hava müzesi niteliğinde. Burada büyük boyutlu taş, mermer ve pişmiş toprak eserler sergileniyor. Bunlar arasında lahitler, yazıtlar, sütun parçaları, çeşitli mimari elemanlar bulunuyor. Sergi salonu küçük. İlk kez 1983 yılında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden devredilen eserler ve ilçe sınırları içindeki kazılardan çıkan eserlerin bir araya toplanmasıyla oluşturulan müze 2007 yılında açıldı. 

Milas Müzesi’nde sergilenen eserler, İÖ 6-5. binyıllardan başlayarak Roma dönemine kadar uzanan geniş bir zaman dilimine yayılıyor. Bunlar arasında seramikler, taş baltalar, obsidyen figürler, figürinler, bronz ve altın eserler ile mermer heykel başları ve torsolar yer alıyor. Bu eserler Milas çevresindeki kazılarda bulunan eserler. Ayrıca Milas Müzesi’ne bağlı ziyarete açık 6 örenyeri bulunuyor. Bunlar İasos, Heraklia, Labranda, Eoromos, Kıyıkışlacık Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, Berçin Kalesi’dir. Modern kentin üzerine oturduğu Mylasa antik kentinin bazı kalıntıları da kentin çeşitli noktalarında kendini gösteriyor.