Yoldan Çıkaran Levhalar: İstanbul-Bodrum

Kitap

FOTOĞRAF: CÜNEYT OĞUZTÜZÜN

Didim ziyaretinin ardından tekrar rotamıza, Söke-Milas yoluna dönüyoruz. Bafa Gölü’nün güney kıyıları boyunca doğuya doğru ilerleyen yolda, Bafa köyünden kuzeye yönelen sapağa giriyoruz. Heraklia antik kentine uzanan yol, Bafa Gölü kıyısındaki Balyaka köyünden geçerek Kapıkırı’na ulaşıyor. 
Kapıkırı köyü, tam da antik Heraklia’nın üzerine kurulmuş. Heraklia’nın taşlarıyla inşa edilmiş köy evleri, orada burada görülen kalıntılar, anıtsal yapılar, çarpıcı şekilleriyle dev kayalar burayı gerçeküstü bir mekâna dönüştürüyor. 

Bafa Gölü’nün doğu kıyısındaki kent, antikçağda Ege Denizi’ne bakıyordu. Denizin bir uzantısı olan Letmos Körfezi’nin dolmasıyla denizle bağlantı kesildi ve bugünkü göl ortaya çıktı. Kent de, önemli bir deniz limanı kentiyken, göl kıyısındaki bir yerleşime dönüştü. Heraklia adını ünlü mitoloji kahramanı Herakles’ten alıyor. Aynı isimle anılan birçok Heraklia şehrinden ayrılması için “Latmos Dağı altındaki Heraklia” anlamına gelen “Heraklia ad Latmos” adıyla anıldı. İonia’da olmasına rağmen Heraklia, her zaman bir Karia kenti özelliklerini taşıdı ve tarihsel açıdan Karia kentlerinin kaderini paylaştı.