Türkiye Göller Atlası

Kitap

NEMRUT GÖLÜ, BİTLİS

Türkiye’nin en büyük ve en yüksekteki krater gölü Nemrut, dünyanın da en büyük krater göllerinden biri. Aynı adı taşıdığı volkanik dağ üzerinde bulunan göl, deniz seviyesinden 2 bin 247 metre yüksekte. Bitlis’e 26, Tatvan’a ise 15 kilometre mesafedeki gölün çapı ise 6 kilometre. Nemrut Gölü, aynı zamanda dünyanın en önemli kaldera göllerinden. Kalderalar, koni şeklindeki volkanların tepelerinin patlaması ve kraterin çökmesi sonucunda oluşuyor. Kuvatarner Dönem’de Nemrut Dağı büyük bir patlamayla birlikte çöktü ve krateri suyla doldu.

Günümüzde Nemrut Dağı’nın krateri içinde iki büyük göl ve birkaç küçük göl daha bulunuyor. İki göl arasında bir su bağlantısı var. Soğuk olanın derinliği 155 metre, suyu tatlı ve içilebiliyor. Sıcak göl ise tipik bir kaplıca suyu niteliğinde; 3 kilometrekarelik bir alanı kaplayan gölün derinliği 100 metre civarında. Göllerin kıyısına kadar yol uzanıyor; bu sayede yöre halkı ve diğer ziyaretçiler sıcak suya girerek veya göl kenarındaki sıcak gaz çıkışı olan bacaların üzerine yatarak şifa arıyor.

Nemrut Dağı 1400’lü yıllarda birkaç kez faaliyete geçti. Bu faaliyet patlama şeklinde değil, daha çok lav çıkışı şeklinde oldu; lav akıntılarını dağın çeşitli yamaçlarında halen görmek mümkün.