Türkiye Göller Atlası

Kitap

SULTANSAZLIĞI, KAYSERİ

Dört tarafı dağlarla çevrili bir düzlük Sultansazlığı. Bu dağlardan gelen Yahyalı, Yeşilhisar, Dündarlı dereleri ile Develi Çayı, bu sulak alanı besleyen ana kaynaklar. Sazlık, 100 kilometrekarelik Develi Ovası’nın yaklaşık yüzde 25’ini kaplıyor.

Sultansazlığı kendi içinde Yay Gölü, Söbe Gölü ve Çöl Gölü gibi birkaç göle ve geniş bataklıklara ayrılıyor. En derin noktası sadece 2 metre civarında; ortalama su seviyesi ise mevsime göre 40-60 santimetre arasında değişiyor. Suyun fazla olduğu dönemlerde Sultansazlığı’ndan taşan sular Yay Gölü’ne boşalırdı. Sazlık, az su içermesine rağmen çok geniş bir alana yayılırdı. Sazlık ve bataklıklar ile bunları kuşatan meralar geniş besin kaynakları sunar, yüz binlerce su kuşunu konuk ederdi.

Dünyanın en önemli sulak alanlarından Sultansazlığı yanlış tarım ve su politikaları yüzünden kuruma noktasına geldi. Ama son dönemlerdeki yağışlar sayesinde eski bereketine geçici de olsa bir ölçüde kavuştu. Sultansazlığı geçmişte dikkuyruk, flamingo ve yaz ördeği için Türkiye’deki en önemli üreme alanıydı. Yaygın olarak gözlenen kuşlar arasında alaca balıkçıl, kaşıkçı, boz ördek, pasbaş patka, bataklık kırlangıcı, gülen sumru, küçük sumru, küçük balaban, yeşilbaş, sakarmeke, bağırtlak da var. Sultansazlığı özellikle göç mevsiminde büyük kuş topluluklarına ev sahipliği yapıyor. Eylül-ekim aylarında kuş nüfusu yüz binlerle ölçülüyor. Göl ve sazlıklarda bulunan balıklar, kurbağa ve semender larvaları kuşlar için önemli bir besin kaynağı. Yörede kirpi, yarasa, gelincik, alacasansar, sufaresi, tarlafaresi, orman sıçanı gibi canlılar da yaşıyor.