Türkiye Göller Atlası

Kitap

MEKE GÖLÜ, KONYA

Gerek oluşumu, gerek görünümü açısından dünyanın en ilgi çekici göllerinden biri olan Meke de volkanik kökenli bir “maar”. Konya’nın Karapınar ilçesinin 8 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Ereğli yönünde ilerlerken Meke Gölü tabelasından girdikten iki kilometre sonra kıyılarına varılıyor.

Deniz seviyesinden 981 metre yüksekteki göl iki kraterden oluşuyor. İlkinin oluşumu 5 milyon yıl öncesine kadar gidiyor. Bu dönemde meydana gelen patlama ile Meke maarı oluştu ve zamanla suyla doldu. Uzun süre bu şekilde kalan kraterde günümüzden yaklaşık 9 bin yıl önce bir patlama daha meydana geldi ve ana kraterin içinde bir volkan konisi yükseldi. Kraterin içindeki koni tüften oluştuğu için yağışları kolayca emerek şeklinin bozulmasını önledi.

Flamingo, angıt, sakarmeke, kızılbacak, uzunbacak ve delice doğan gibi 100’ün üzerinde kuş türünün konakladığı Meke Gölü bu özelliği nedeniyle 2005’te Ramsar alanı ilan edildi. Bir zamanlar derinliği 25 metreyi bulan gölün suları tuzlu. Ama günümüzde gölün suyu oldukça azaldı. Kuşlar, yaz aylarında bataklığa dönüşerek koku yayan Meke Gölü’nü terk etmeye başladı. Yüz bine varan turist sayısı da yıllar içinde giderek düştü. Bilinçsiz sulama politikaları yüzünden yeraltı sularının yok olması, Meke Gölü’nün kurumasının en önemli sebeplerinden biri. Bu politikalar devam ettikçe ne yazık ki yörede birçok göl daha kaybedilecek.