Türkiye Gezi Parkları Atlası

Kitap

FOTOĞRAF: TURGUT TARHAN

Yüksekliği 2 bin 543 metre olan dağın kuzey yönünde Sarıalan, Sobra ve Kadıyayla gibi yüksek platolar yer alıyor. Zengin bitki çeşitliliğine sahip olan milli park toplam 137 endemik türü barındırıyor. Bunlardan 30’u Uludağ’a, 107’si de Türkiye’ye endemik. Alchemilla bursensis gibi 7 bitki türünün dünya dağılımı ise Uludağ ile sınırlıdır. Alan küresel ölçekte nesli tehlike altında olan 3, Avrupa ölçeğinde ise 54 bitki türüne yaşam alanı oluşturuyor.
Uludağ Milli Parkı kuş türleri açısından da oldukça zengin. Sakallı akbaba (Gypaetus barbatus), bıyıklı doğan (Falco biarmicus), kaya kartalı (Aquila chrysaetos) ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan küçük akbaba (Neophron percnopterus) bu türlerden bazıları.

Apollo kelebeği (Parnassius apollo) de Uludağ’a özgü endemik bir tür. Çobankaya bölgesine iki kilometre mesafedeki Bakacak Seyir Terası, Bursa’nın ve Gemlik Körfezi’nin, Ulubat Gölü’nün panoramik açıdan en iyi seyredilebileceği yer.


Konaklama
Sarıalan, Çobankaya, Kirazlıyayla ve Karabelen’de yaz aylarında kamp yapılabiliyor. Oteller bölgesinde birçok otel ile kamu kesimine ait eğitim tesisleri mevcut. Kamu tesisleriyle ilgili detaylı bilgi milli park müdürlüğünden alınabiliyor. 


Önemli Telefonlar
Bursa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü 224-241 72 00