Türkiye Gezi Parkları Atlası

Kitap

Sfenks

FOTOĞRAF: CÜNEYT OĞUZTÜZÜN

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Ceyhan Nehri kenarındaki 7 bin 715 hektarlık alan 1958’de milli park ilan edildi. Osmaniye’ye 25 kilometre mesafedeki Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, bitki varlığı açısından çok zengin. Aslantaş Baraj Gölü de mevsimsel olarak değişen su seviyesiyle çevresindeki bitki varlığını etkiliyor. Yaprak döken türlerden menengiç, sumak ve bazı meşe türleri sonbahar mevsiminde sarı ve kırmızıya dönen yapraklarıyla renk kompozisyonunu zenginleştiriyor. Karatepe zirvesinden kuzey ve kuzeydoğuya bakıldığında görünen yoğun bitki örtüsü ile geniş su aynasının oluşturduğu peyzaj, milli parkın en önemli unsurlarından. Milli park ve yakın çevresi kuş türleri yönünden de oldukça zengin. Alanda ayrıca 17 memeli hayvan, 12 sürüngen, 5 amfibi, 22 balık türü bulunuyor.

Karatepe-Aslantaş Kalesi, Geç Hitit döneminden İÖ 8. yüzyıldan kalma. Burada bulunan yazıtlar hem Hitit hiyerogliflerine, hem Fenike diline yer vermesiyle dikkat çekiyor. Yazıtların çift dilli olması Hitit hiyerogliflerinin okunabilmesini sağlamıştı. Karatepe- Aslantaş’taki eserler mimari bir bütünün parçaları olduğundan yerlerinden alınıp kapalı bir müzeye taşınmadı, kendi tarihi ve doğal çevreleri içinde onarılarak açık hava müzesi halinde sergilendi.  


Konaklama
Karatepe-Aslantaş Milli Parkı içindeki piknik alanında çadır kurulabilir. Kadirli ve Osmaniye’de de konaklama merkezleri bulunuyor.
Kadirli Belediyesi Sülemiş Tesisleri 328-718 08 80


Önemli Telefonlar 

Osmaniye İl Çevre ve Orman Müd. 328-825 88 26