Türkiye Gezi Parkları Atlası

Kitap

Honaz Dağı

FOTOĞRAF: MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARŞİVİ

Ege Bölgesi’nin en yüksek noktası 2 bin 528 metreyle Honaz Dağı. Dik yapısıyla dikkat çeken ve biyolojik çeşitlilik açısından önemli bir merkez olan Honaz, 1995’te milli park ilan edildi. Ardından 1998’de sınırları büyütülerek 10 bin hektara yaklaştı. Alanda saptanan 993 bitki türünün 34’ü endemik. Karaçam (Pinus nigra) ve kızılçam (Pinus brutia) yoğun; yer yer meşe (Quercus sp.) ve yüksek yerlerde ardıç (Juniperus sp.) ağacına da rastlanıyor. 
Milli parkta en sık görülen hayvan dağkeçisi (Capra aegagrus). Yabandomuzu (Sus scrofa), tavşan (Lepus europaeus), tilki (Vulpes vulpes), sansar (Martes sp.) ve porsuk (Meles meles) diğer üyeler.

Honaz Dağı Milli Parkı, yüzey şekilleri ve iklimi sayesinde kayak sporu için çok uygun. Delta kanat, yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşleri de milli parkta yapılabilecek etkinlikler arasında. Bu nitelikleri sayesinde Birinci Dünya Hava Oyunları 1997 yılında Honaz Dağı’nda gerçekleştirilmişti.


Colossae antik kenti Honaz Dağı Milli Parkı sınırları içinde kalıyor. Kent, Phrygia’ınn önemli merkezlerinden biriydi. Pers egemenliğinde ise en parlak çağlarını yaşadı. Ama İÖ 3. yüzyıldan itibaren bölgede diğer kentlerin ağırlık kazanmasıyla önemini giderek yitirdi. Günümüzde Colossae’de çok sayıda kaya mezarı görülebiliyor. Arkeolojik araştırmalarla kentin zenginliğinin daha da artması bekleniyor. 


Konaklama
Honaz ilçesi ve Denizli il merkezinde konaklamak için çok sayıda seçenek bulunuyor. 


Önemli Telefonlar 
Denizli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü 258-265 36 32