Türkiye Gezi Parkları Atlası

Kitap

FOTOĞRAF: HAKAN ÖGE

Boğazkale ilçesindeki Hitit başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kalıntılarını kapsayan 2 bin 634 hektarlık alan 1988’de milli park ilan edildi. Hattuşa 1986’dan beri  UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde. Burada bulunan çiviyazılı tablet arşivleri de 2001’den beri yine UNESCO’nun “Dünya Belleği Listesi”nde yer alıyor.

Boğazkale (eski adı Boğazköy) ilçesinde geniş bir ovanın (Budaközü) bitiminde yükselen, sarp kayalıklı ve engebeli arazi üzerine kurulmuş Hattuşa, topografyasıyla ziyaretçilerini etkiliyor. 

Kalıntıları Fransız gezgin Charles Texier 1834’te keşfetti. Kazılar 1906’da başladı ve buradaki yerleşimin İÖ 2. binyılda Anadolu ve Kuzey Suriye’de hâkimiyet kuran Hitit Devleti’nin başkenti Hattuşa olduğu anlaşıldı. Çiviyazılı tabletlerde “Bin Tanrılı Şehir” olarak söz edilen Hattuşa’da bugüne kadar saray ve tapınaklar, binlerce tablet içeren arşiv yapısı, anıtsal kapılar, devasa boyutlarda tahıl ambarları gibi çok sayıda yapı açığa çıkarıldı. Hattuşa’nın en etkileyici kutsal mekânı yüksek kayalar arasına saklanmış Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı.