Türkiye Balık Atlası

Kitap

(Syngnathidae)

FOTOĞRAF: H. AKBATUR

Denizatlarıyla deniziğneleri aynı ailedendir. Bu ailenin üyeleri Türkiye kıyılarında çok yaygındır. Bütün türlerinin tamamı yılan yavrusu gibi ipincedir. Bizim denizlerimizde yaşayan deniziğnesi türlerinin boyları 50 santimetreye çıkanları vardır.

Başlıca besinleri saz ve yosunlar arasında yaşayan küçük omurgasızlar ve planktonik organizmalardır. Deniziğnesinin bazı önemli özellikleri vardır. Tıpkı bukalemun gibi yaşadığı ortama rengini uydurabilir. Arasında yaşadığı yosunların kirli sarı, yeşil, zeytuni rengini alır.

Deniziğnelerinin önemli özelliği de üremesine ilişkindir. Bazı deniziğnesi türlerinde dişiler yumurtaları erkeğin karın kısmında deri kıvrımından oluşan yumurta kesesine yapıştırırlar. Yumurtalar çatlamaya başlayınca erkek deniziğnesi kesesini sarsarak her seferinde bir ya da birkaç yavrunun dışarı atılmasına yardım eder. Böylece dünyaya gelen yavrular, bir tehlikeyle karşılaştıklarında babalarının keselerine sığınırlar. Yavrular babalarıyla birlikte gezerler ve planktonlarla beslenirler.

Avcılığı yapılmaz.