Türkiye Balık Atlası

Kitap

(Sparus aurata) (İng. Gilthead seabream)

FOTOĞRAF: M. GÖKALP

Lezzeti nedeniyle Ege’nin en beğenilen balıkları arasında yer alan çipuranın büyüğüne “hirisof”, küçüğüne de “lidaki” denir. Ortalama boyu 20-50 santimetre arasındadır. İrileri altı yedi kilogram ağırlığına kadar ulaşır. Ege’nin yanı sıra Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de de bulunur.

150 metre derinliğe kadarki suların kumlu ve çamurlu zeminleriyle, deniz çayırlarında yaşar. En temel besin maddeleri sulina, sübye, karides, çağanoz, çeşitli kabuklu deniz hayvanları, yengeç, deniz kurdu, mamun, sardalye ve çamukadır. Dişleri ve çenesi çok kuvvetli olduğundan midye, istiridye, çağanoz, pavurya gibi deniz kabuklularını kolayca yer.

Çipura Ege’de kasım ve şubat ayları, Akdeniz’de ise ekim ve aralık arasında ürer. Erkek çipuralar cinsel olgunluğa bir-iki yaşında, dişiler ise iki-üç yaşında ulaşır. Çipura Karadeniz’de yumurta bırakmaz.

Türk mutfağının en özel balıklarından olan çipuranın ızgarası, buğulaması ve tavası çok lezzetlidir.

Çipura avında çift köstekli, çift göz iskandilli, uzun köstekli, küçük zokalı ve dip sürütmesi takımlarının olta, beden ve köstekleri biraz kalınlaştırılarak, iğneleri bir veya ikişer numara büyütülerek kullanılır. Yem olarak sulina, sübye, karides, ahtapot, çağanoz, deniz kurdu, mamun tercih edilir.