Türkiye bahar Rotaları II

Kitap

Fotoğraf / Memed Güngör

Kocaeli’nin bir kanyonun içinde uzayıp giden önemli bir yürüyüş rotası. Doğaseverlerin en çok tercih etiği kanyon geçişlerinin başında geliyor Serindere. Yuvacık civarındaki önemi rotalardan biri olan 10 kilometre uzunluğundaki bu parkuru formda bir ekip üç saat civarında geçebilir. İnönü Yaylası’ndan doğan derelerden birinin aşağı doğru indikçe derin bir kanyon oluşturması ile Serindere meydana gelmiş. Kanyonun yamaçları gürgen ve meşe ağaçlarıyla kaplı. İlkbaharda en güzel görüntüleri bu ağaçların altındaki bitki örtüsü veriyor. Rengârenk çiçekler kaplıyor birden orman altı örtüsünü. İlkbaharda havanın soğuk olmadığı bir hafta sonu Serindere’de yürüyerek veya civardaki köylere giderek güzel bir gün geçirebilirsiniz. Serindere üzerinde üç parkur bulunuyor. Farklı zorluklara sahip olmalarına rağmen üçü de keyif veren güzergâhlar. Örnek köyden başlayan parkur birincisi. Bu parkur dere kenarındaki patikadan başlıyor. Ancak belli noktalarda suya girmek zorunlu. Kanyonda birkaç riskli bölge de var. Yosun tutan taşlar, kayarak düşmenize neden olabilir. Bir beton köprüye kadar devam eden bu rotanın ilk etabı burada mola vererek sona eriyor. Moladan sonra dere ile ilişki kesiliyor. Ormana girilerek yaklaşık iki saat kadar da burada yüründükten sonra rotanın başlangıcına dönülüyor.
İkinci rota da yine aynı yerde, alabalık tesislerinin bulunduğu noktada başlıyor. Ancak bu kez sağa doğru gidilerek kanyonun merkezine doğru yürünüyor. Normal koşullarda da burayı geçmek zor, bahar aylarında daha da zor. Bol bol ıslanacağınız bir parkur. Bu nedenle yedek ayakkabı ve giysi getirmeniz büyük bir önem taşıyor. Geri dönüş için iki alternatif var. Kanyonu bitirerek İnönü Yaylası’ndan çıkacak ve bir aracın sizi gelip almasını sağlayacaksınız, ya da tekrar başladığınız yere geri döneceksiniz. Eğer kanyonu bitirmeyi düşünüyorsanız bunun amatörlere göre olmadığını ve teknik malzeme gerektirdiğini bilmeniz gerekir.
Üçüncü parkur olan baraj parkuru bu üçü içinde en kolay olanı. Kanyona hiç girmeden Yuvacık Barajı’nın kenarındaki patikadan devam eden güzel bir trekking rotası. Bahar keşfi için en uygun parkur bu. Her yaştan kişinin rahatlıkla yürüyeceği bu rotada çok güzel manzaralar izleniyor. Bunların en güzeli ise Yuvacık Baraj Gölü.