Kültür Rotaları

Kitap

Ağrı Dağı, 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin zirvesi.

FOTOĞRAF: ERSİN DEMİREL

Zirveye Yolculuk 
Ağrı ili, “Türkiye’nin çatısı” olarak da bilinir. Göğe doğru bir mucize gibi yükselen ve “en yüksek zirveler” listesinde yer alan her daim karlı dorukları, Ağrı Dağı ile maceracıların hayallerini süsler. Deniz seviyesinden 1640 metre yüksekte bulunan bu yüksek diyarda, Türkiye’nin 5 bin 137 metrelik en yüksek dağının yanı sıra, 3 bin metrenin üzerinde onlarca zirve yer alır. Türkiye’nin en yüksek zirveleri listesinde (ilk 10’a giren üç, ilk 50’ye giren beş dağıyla) Ağrı üst sıralarda yer alır. İlin en önemli yükseltilerini Ağrı Dağı, Süphan (4 bin 58 metre, ikinci zirvesi 4 bin 54 metre ile Patnos ilçesi sınırlarındadır), Küçük Ağrı (3 bin 896 metre), Tendürek (3 bin 533 metre), Köse Dağı (3 bin 433 metre), Aşağı Dağ (3 bin 274 metre), Aladağ (3 bin 250 metre), Kara Dağ (3 bin 243 metre) ve Tizli Dağı (3 bin 200 metre) olarak sıralayabiliriz. Dağcıları cezbeden bu dorukların büyük bir kısmı turistik tırmanışlar için uygundur.

Kadim uygarlıklar coğrafyası Ağrı, Orta Asya ile Anadolu arasında bir geçiş güzergâhı olması nedeniyle, tarihsel kalıntılar açısından da epey zenginlik sunar. Bozkırın ortasında bir mücevher gibi parıldayan İshak Paşa Sarayı gerek mimarisi, gerekse görselliğiyle ilin turizm vitrinindeki en önemli ayrıntıdır. İl özellikle Urartu döneminden kalma kaleler, mezarlar, yazıtlar ve kilise kalıntılarına da ev sahipliği yapar. 

İlin en önemli turizm değerlerinden biri, Ağrı Dağı tırmanış rotasıdır. Her yıl 6 bin yerli yabancı dağcının tırmandığı dağ, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük buzullarından birine ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor. Türklerin eskiden Eğri Dağ, İranlıların Küh-i Nuh, Arapların Cebelül Haris, Ermenilerin Masik, Batı toplumlarının ise Ararat adıyla andığı Ağrı Dağı ve tarihi eserleriyle Ağrı ili, doğaseverlere unutulmaz maceralar vaat ediyor.