Kültür Rotaları

Kitap

Kastamonu Kalesi, şehir merkezine hâkim bir noktada yükseliyor.

FOTOĞRAF: ERSİN DEMİREL

Özgürlüğe Doğru
İstiklal Yolu, Milli Mücadele’nin kilometre taşlarından biri. Bu toprak yolda, İstanbul ve Rusya’dan gemilerle İnebolu Limanı’na getirilen silah ve cephane üç yıl boyunca Ankara’ya taşındı. Mustafa Kemal’in “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da” sözleri, kağnı katarlarının geçtiği İstiklal Yolu’nun önemini vurguluyor.

İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara hattı boyunca uzanan İstiklal Yolu’nun günümüzde hâlâ belirgin şekilde kalan en iyi bölümünü İnebolu-Kastamonu arasındaki kağnı yolu oluşturuyor. Kurtuluş Savaşı destanının yazıldığı rota, Kastamonu ormanlarının yemyeşil dokusuyla bezenmiş. İstiklal Yolu’nun başlangıç noktası olan İnebolu, tarihi evleriyle ünlü şirin bir ilçe. Aşıboyasıyla renklendirilmiş ahşap evlerle dolu sokaklar, adeta bir açık hava müzesine benziyor. Rotanın ikinci yerleşim durağı olan Küre ise bir madencilik merkezi. Bir zamanlar hayli işlek olan bu rota üzerinde birçok han bulunmaktaydı. Restore edilerek günümüze kalan Ecevit Han, şimdi restoran-otel olarak hizmet vermekte.

İstiklal Yolu’nun son durağı, Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kastamonu il merkezi. Saat kulesi, tarihi köprüsü, kalesi ve konaklarıyla ünlü Kastamonu, son dönemde sokak sağlıklaştırma projeleriyle bir turizm merkezi olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.