Kültür Rotaları

Kitap

Küre Dağları, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yeryüzünün acilen korunması gereken 100 sıcak noktasından biri olarak gösteriliyor.

Yeşilin Kucağında
Koruma altına alınan bölgeler için Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) belirlediği seçim kriterleri arasında alanın bütünlüğü, biyolojik çeşitlilik, yaban hayatı, endemizim, nadirlik, hassaslık gibi faktörler yer alıyor. İşte tüm bu kriterlere sahip Küre Dağları Milli Parkı, Türkiye’nin özgün coğrafi alanlarından biri. Kastamonu ilinin Azdavay, Cide, Pınarbaşı ve Şenpazar ilçeleri ile Bartın ilinin Kurucaşile ve Ulus ilçeleri sınırları içerisinde bulunan milli park endemik bitkileri, yaban hayatı, benzersiz mikro kliması, jeomorfolojik oluşumları, derin vadi ve kanyonları, akarsu ve şelaleleriyle oldukça bakir bir alan. Farklı ekosistemlerin oluşturduğu değişik yaşam alanlarıyla zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip bölge çok sayıda canlıya ev sahipliği yapıyor. WWF tarafından yeryüzünün acil olarak korunması gereken 100, Türkiye’nin ise dokuz sıcak noktasından biri seçilen park, 37 bin 753 hektarlık bir alanı kapsıyor.

Küre Dağları’nda yaşayan 637 bitki türünden 33’ünün, 132 memeliden 40’ının endemik olduğu ve 129 kuş türünün bulunduğu düşünülürse bölgenin yabanıl hayatının ne kadar zengin olduğu ve özgünlüğü daha iyi anlaşılabilir. Türkiye’de ayı popülasyonunun en yoğun olduğu üç bölgeden biri olan Küre Dağları, vadi ve kanyon sistemleriyle gerçeküstü bir güzelliğe sahip. Özellikle Çatak, Valla ve Horma kanyon oluşumlarının yarattığı vahşi doğası ve sonbahar aylarında bir renk cümbüşüne dönüşen yoğun ormanlarıyla doğaseverlerin ilgi odağı olan bir coğrafya. Küre Dağları Milli Parkı, 2012 yılında uluslararası PAN Parks zincirine Türkiye’den kabul edilen ilk üye oldu.

Küre Dağları Milli Parkı’nın yer aldığı Kastamonu ve Bartın, doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Bartın; Amasra, Kuşkayası Anıtı, İnkumu Plajı, Ulukaya ve Göldere şelaleleri ile turizm vitrinini süslerken Kastamonu ise hanları, tarihi evleri, kaleleri, mağaraları, yaylaları ve Ilgaz Dağı gibi değerleri ile tanınıyor.