Kültür Rotaları

Kitap

Yenice ormanlarında Eğriova isimli iki gölden biri Karabük il merkezi yakınında, ağaçlarla kuşatılmış durumda. Diğeri ise Eskipazar ilçesinde.

FOTOĞRAF: ERSİN DEMİREL

Mavi Ayna 
Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), 1999 yılında Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanını belirleyerek bunları “Avrupa Ormanları’nın Sıcak Noktaları” olarak tanımladı. Karabük il sınırlarındaki Yenice Ormanları, Türkiye’de bulunan bu dokuz sıcak noktadan biri. 
Tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan el değmemiş anıtsal ağaçları ve özgün ekosistemiyle bu doğa alanı, biyolojik çeşitlilik bakımından son derece zengin. Alanının güneye bakan yamaçlarında çam ve sandal, kuzeye bakan yamaçlarında ise kestane ve ıhlamur ağaçları yer alıyor. Kuşkusuz Yenice Ormanları’nın en önemli bölümü, anıt ağaçların bulunduğu Tabiat Koruma Alanları (Çitdere, Kavaklı) ve arboretum (Gökpınar mevkii) sahası. Bu bakir orman dokusunda çok çeşitli ağaç türlerinin bir arada bulunması, bunların bazılarının dünyada ender görülen çap ve boya ulaşması, yaban hayatı çeşitliliği gibi faktörler, bölgedeki koruma çalışmalarının başlıca gerekçeleri arasında. Yemyeşil vadilerin, yalçın zirvelerin, suyun ve nemin yarattığı zengin bitki çeşitliliğinin yansıması olan anıt ağaçlar, bu doğa harikasının en değerli hazineleri. 

Yenice Ormanları’nın biyolojik zenginliği, ekoturizm açısından önemli bir potansiyel oluşturmakta. Bakir yapısını koruyan tabiat alanı, zengin bitki ve yaban hayatına sahip özgün coğrafyasıyla, özellikle outdoor aktiviteleri için pek çok olanak sunuyor. Günübirlik veya kamplı yürüyüş güzergâhları, bisiklet, kanyoning, kaya tırmanışı, kuş gözlemi, foto safari, botanik yürüyüşleri, rafting ve yamaç paraşütü gibi etkinliklerle yayla ve karavan turizmi başlıca aktiviteler arasında.

Yenice ilçesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve eski konaklarıyla ünlü Safranbolu’ya sadece 40 kilometre mesafede. Bölgeyi ziyaret eden tarih meraklıları ayrıca ilçe merkezine 68 kilometre uzaklıktaki Eskipazar’da Paphlagonialılardan kalma Hadrianopolis antik kentini gezebilir.