Kültür Rotaları

Kitap

Deniz Gölü, Kaçkarlar’ın yükseklerini süsleyen incilerden biri. 

Rota 
Kaçkarlar ve komşu dağları kapsayan rotalar 20 yıllık bir emeğin ürünü. Çalışma Verçenik-Dilek Dağları-Vacakar Dağı-Soğanlı Dağı-Kaçkar Dağı-Bulut Dağları-Altıparmak Dağları ve Güngörmez Dağı sistemleri içindeki yürüyüş ve zirve tırmanış rotalarını içeriyor. Çalışma sonunda 44 günübirlik tırmanış rotası, 11 kamplı geçiş rotası, 15 zirve tırmanış rotası, 6 off road rotası, 6 dağ bisikleti rotası ve 2 jeogezi rotası belirlendi. 

Kaçkar Dağları, milli park sınırları dikkate alınmaksınız dört farklı sisteme ayrılarak çalışıldı. Bunlar sırasıyla Ayder sistemi, Verçenik sistemi, Hodiçur-Salaçor sistemi ve Kaçkar-Bulut-Altıparmak-Güngörmez sistemi. Bu sistemler oluşturulurken su ayrım çizgisi dikkate alındı. Bu dört sistemden ikisi dağın kuzey tarafında yer alıyor. Bunlardan ilki olan Ayder sistemi Kaçkar, Avusor, Palakçur, Çeymakçur, Kavrun ve Palovit vadilerini; Verçenik sistemi ise Leğen Dere, Pürpakdere,  Hacıvanak ve Karmik Dere vadilerini kapsıyor. Güneydeki iki sistemden ilki olan Hodiçur-Salaçor sistemi Salaçor (Yedigöl), Başköy, Çamlıkaya ve Davalı vadilerini; Kaçkar-Bulut-Altıparmak-Güngörmez sistemi ise Büyük Çay (Hevek Çayı), Bulut, Barhal ve Mikeliz vadilerini kapsıyor.  

Bu dört sistem içindeki  günübirlik doğa yürüyüşleri, zirve tırmanışları, kamplı geçiş, dağ bisikleti, off road ve jeogezi  rotalarının  detaylı teknik analizleri yapıldı. Teknik analizler detaylı haritaları, yürüyüş güzergâhlarının GPS koordinatlarını, her bir rota için kış yürüyüş ve tırmanışlarında çığ riskini, önemli kamp yerlerini, konaklama olanaklarını, yürüyüş başlangıç ve bitiş noktalarını, rotaların zorluk derecelerini, yürüyüş süresini, mesafe ve rotanın su durumunu kapsıyor. Zirve tırmanışlarında ise her bir zirveye giden etaplar detaylı olarak anlatılıyor. Kaçkar Dağları’nda yürüyüşler genellikle yüksek rakımlarda olduğu için hiçbir aktiviteye kolay gözüyle bakılmaması özellikle vurgulanıyor.