Kültür Rotaları

Kitap

Adalıgöl, İspir Yedigöller’de.

Rota 
Çoruh Vadisi rotaları, Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile 2007 yılında yürütülmeye başlanan bir bölgesel kalkınma projesi. DATUR’un temel amacı, çevre ve kültürün korunması ve sürdürülebilir insani kalkınma anlayışıyla Çoruh Havzası’nı alternatif turizmin önde gelen alanlarından biri haline getirmek, istihdam ve gelir düzeyi artışıyla bölge insanının hayat standartlarını yükseltme çabalarına destek olmak. Bu hedeflerle hayata geçirilen projenin en önemli ayaklarından biri yürüyüş rotaları. Bu rotalar, 156 kilometrelik Barhal-İspir ile 51 kilometrelik Pehlivanlı-Kılıçkaya güzergâhlarını kapsıyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesi Barhal (Altıparmak) köyünden Erzurum’un İspir ilçesine uzanan parkur, Kaçkar Dağları’nın güneye bakan yamaçlarını izliyor. Rota halen kullanılan patikalardan, zaman zaman da tarihi yollardan geçiyor. Güzergâhın tamamı 11 gün gibi bir sürede yürünebilir. Yol boyunca hemen her yerde içilebilir su kaynakları bulunuyor. Yürüyüş boyunca yer yer köylerden, mezralardan, yayla yerleşimlerinden ve yükseklerdeki buzul göllerinden geçiliyor. Parkurun diğer bir özelliği de güneyden yapılacak Kaçkar zirve tırmanışını içermesidir.

Çoruh Vadisi’ndeki ikinci önemli rota, Tortum ve İspir vadileri arasında kalan Mescit Dağları’nın olağanüstü güzellikteki yaylalarını izleyerek, Tortum’un Pehlivanlı köyünden Artvin’in Kılıçkaya beldesine ulaşan 51 kilometrelik rotadır. Bu güzergâhı üç günlük bir aktivite olarak düşünebilirsiniz. Yol boyunca her yerde içilebilir su kaynağı bulunmadığından, yanınızda yedek su bulundurmanızda yarar var. Parkurları yürümek için en ideal dönem mayıs-ekim ayları arası.