Kültür Rotaları

Kitap

Gastronomi Yolu’nun bir bölümü, Kızılırmak’ın suladığı çeltik tarlalarından geçiyor.

Lezzetin Peşinde  
Doğanın alabildiğine cömert davrandığı Çorum, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel hazinelerle dolu benzersiz bir il. Hitit uygarlığına yurt olan Çorum, İç Anadolu ile Karadeniz arasındaki geçiş güzergâhı üzerinde konumlanması nedeniyle her dönem önemini korudu. Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanan değerlerinden Hattuşa antik kentine de ev sahipliği yapıyor. İlin kuzeyinde Paphlagonia dönemine ait tarihsel mekânlara rastlamak mümkün.

İl sınırlarına girerek on ilçeden geçen Kızılırmak, Çorum’a hayat veriyor. Kimi zaman derin vadileri aşarak kimi zaman da farklı kültürleri buluşturarak Karadeniz’e ulaşıyor. İlin güneyinin aksine sıradağlar, derin vadiler, gür ormanlar, şelaleler ve yaylalarla renklenen kuzey kesimi, müthiş bir doğal güzelliğe sahip.

Çorum’un kültürel mozaiği ve coğrafi çeşitliliği mutfağına da yansıyor. Yaklaşık yüze yakın yemek çeşidine sahip Çorum mutfağında çorbadan daha koyu ve yoğun kıvamlı aşlar önemli. Et ve sebze yemeklerinin yanı sıra tatlı çeşitleriyle de öne çıkan Çorum’un en ünlü lezzeti İskilip dolması.