Kültür Rotaları

Kitap

Yalakkuz Eğriova Göleti, Eskipazar’ın önemli ziyaret yerlerinden.

Doğanın Sanatı
Yenice Ormanları’nın arka bahçesi konumundaki Karabük ili Eskipazar ilçesi, doğa ve tarihin iç içe geçtiği bir coğrafyaya konumlanıyor. Kuzey sınırları Yenice Ormanları’yla çevrili bu şirin beldenin güneyi ise Paphlagonia’nın en önemli iki şehri olan Hadrianopolis ve Kimistene antik kentlerine ev sahipliği yapıyor.
Hadrianopolis, zengin arkeolojik buluntuları ve eşsiz mozaikleriyle Anadolu coğrafyasının tarihini aydınlatan önemli bir mihenk taşı konumunda. Geç Helenistik, Roma ve Erken Bizans devirlerine ait alandaki mozaikler, Zeugma’da bulunan benzerleriyle yarışacak nitelikte. Aralarında İncil’de adı geçen ve antik Hıristiyanlık inanışında cennetteki kutsal nehirler olduğuna inanılan Geon, Phison, Tigris ve Euphrates’in figürleri; kendisi dünya hayatını, sudaki yansımasıysa ahreti temsil eden ve kutsal suyu içerken resmedilen boğa; başı ve kanatları kartal, gövdesiyse arslan formundaki grifon gibi betimlemelerin yer aldığı bu tarihi hazinelerin ortaya çıkarılma ve sergilenme çalışmaları günümüzde de devam ediyor.

İlçe sınırları içinde yer alan Kimistene örenyeri ise dört bin yıllık geçmişiyle Anadolu medeniyetlerine ev sahipliği yapan kutsal bir mekân. Deresemail köyü Değirmenbaşı mevkiindeki sit alanı, antik çağlarda kullanılan İstanbul-Bolu-Gerede-Safranbolu-Amasra-Sinop hattındaki eski Roma yolu üzerinde bulunuyor.

Barındırdığı yaban hayatı ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken, anıt ağaçları ve özgün ekosistemiyle 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “acil olarak korunması gereken 100 sıcak nokta”dan biri ilan edilen Yenice Ormanları’nın bir bölümü Eskipazar ilçesinin kuzeyine konumlanıyor. 

Bir ağaç müzesi niteliğindeki ormanlar, ulu gövdeleriyle kimi yerde güneş ışınlarına bile geçit vermeyen ağaç türleri, mevsimine göre şifalı bitkileri ve yaban hayatıyla son derece ilginç bir doğal ortam. Yalakkuz ve Adiller Eğriova göletleri yerleşimin diğer doğal güzellikleri arasında. Eskipazar’ın yaylaları, Yenice Ormanları’yla Gerede sınırındaki yüksek tepelere yayılıyor.

Issız ormanlarında sadece kuş cıvıltılarının duyulduğu, tepelerinde inci gibi yayla evlerinin parıldadığı Eskipazar’ın örenyerlerinde görkemli Paphlagonia uygarlığının izini sürebilir, derin vadilerdeki patikalarda macera peşinde koşabilirsiniz. Hem doğa hem de tarihle iç içe olmak isteyenler, Eskipazar’ın muhteşem coğrafyasında kamp veya karavan turizminin nimetlerinden yararlanabilir, yürüyüş, bisiklet, kaya tırmanışı, foto safari, botanik turu gibi etkinliklere katılabilirler.

Her mevsim farklı bir yüzünü sergileyen ormanlarda ve yaylalarda yürümek, Hadrianopolis ve Kimistene antik kentlerinde tarihin gizemli yüzünü keşfetmek, yöre insanının içten konukseverliği eşliğinde günlük hayatın ayrıntılarını yakından tanımak isteyen doğaseverler, Karabük’ün yeni turizm yıldızı Eskipazar’la mutlaka buluşmalılar.