Kültür Rotaları

Kitap

Hilvan’ın Yuvacalı köyünden başlayıp Harran’da sona eren rota, Şanlıurfa’nın birçok köyünden geçiyor.

FOTOĞRAF: İZZET ARAN

Kadim Topraklarda 
Hz. İbrahim Yolu (Abraham’s Path), dinler arasındaki bağları sıkılaştırmayı, insani ilişkilerin gelişmesini ve bölge ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlayan bir kültür rotası. Hz. İbrahim’in doğduğu yöreden başlayarak türbesinin bulunduğu Filistin’deki El Halil kentine kadar uzanıyor. Yurtdışı bağlantısı olduğu için Türkiye’nin diğer kültür rotaları içerisinde adını baş sıralara yazdırıyor.

Şanlıurfa, Hz. İbrahim’in doğduğu yer olarak biliniyor. “Peygamberler Kenti” unvanını taşıyan Şanlıurfa, Hz. İbrahim adıyla özdeşleşmiş durumda. Halilürrahman Camii’nin önündeki Balıklıgöl ve içindeki balıklar Şanlıurfalılar için büyük önem taşıyor. Bu anlamda kent inanç turizminin Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biri.

Göbeklitepe Höyüğü, ilin turistik önemini arttırıyor. Tarihin bilinen ilk üniversitesine ev sahipliği yapan Harran, Şanlıurfa açısından bir başka tarihi ve kültürel hazine. Harran tarih boyunca dini ve siyasi liderlere ev sahipliği yapmış kadim bir kent. Şanlıurfa’da ziyaret edilmesi gereken diğer mekânlar arasında Yakup Manastırı, Germuş Kilisesi de var.