Kültür Rotaları

Kitap

Efteni Gölü, güzelliğinin yanı sıra önemli bir kuş gözlem alanı.

Su Yurdu
Yüksek zirveleriyle karlı dağlar, göller, gürül gürül çağlayan akarsular, şelaleler, mevsim döngüsüyle birlikte renkleri değişen ormanlar, antik kentler, hırçın dalgaların kumsalları dövdüğü kıyılar, yemyeşil yaylalar, farklı kültürlerin harmanlandığı günlük yaşam... Sakin bir tatil ya da hafta sonu kaçamağı yapmak istiyorsanız uzaklara gitmeye gerek yok. İlkbaharda renk renk açan çiçekleri, yaz aylarında yaylalarının serinliği, sonbaharda ormanların sarıdan kızıla doğru değişen tonlarıyla, Düzce kenti size kucak açacaktır.

Düzce ili sınırları içinde barındırdığı doğal güzellikleriyle, hem dinginlik arayanlara, hem de macera meraklılarına farklı olanaklar sunuyor. Yaz sıcaklarında kumsallarda güneşlenmek, yükseldikçe dokusu ve rengi değişen ormanlarda yürüyüş yapmak, yaylalarda değişik etnik ve kültürel kimlikleri tanımak, şelalelerin büyülü güzelliğini seyretmek, il merkezindeki Konuralp örenyerinde tarihin gizemli soluğunu duymak Düzce’de yaşayacağınız serüvenler arasında. Ankara-İstanbul yolu üzerinde olmasından dolayı ulaşımı kolay olan kent, az zamanda çok şey görmek isteyenlerin beklentilerini boşa çıkarmıyor.

Düzce’nin Akçakoca ilçesi, Karadeniz sahillerindeki tek mavi bayraklı plaj unvanını taşıyor. Bu küçük ve genç kent, “Şelaleler Şehri” olarak da adlandırılıyor. İl sınırları içerisinde, güzellikte birbirleriyle yarışan tam altı şelale bulunuyor. Bu doğa harikalarını Samandere, Güzeldere, Aydınpınar, Saklıkent, Sarıyayla ve Aktaş olarak sayabiliriz.

Güzeldere Şelalesi’nin döküldüğü Efteni Gölü, Gölyaka ilçesinin dört kilometre doğusunda yer alıyor. Koruma altına alınan Efteni, kuşlar için önemli bir sulak alan aynı zamanda. Gölün hemen yakınındaki aynı isimli kaplıca, romatizma ve cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı oluyor. Torkul Göleti, Kurugöl, Dipsiz Göl ve Hasanlar Barajı kentin diğer sulak alanları arasında. Şehrin bulunduğu coğrafi ortam Sarıkaya, Fakıllı, Aksu, Gökçeağaç, Koçköy ve Çamlı gibi birbirinden ilginç mağaraların oluşumuna olanak sağlamış.

Antik dönemde Bithynia bölgesinin içinde kalan bölge, zengin tarihi kalıntılarıyla Anadolu’nun geçmişine ışık tutan önemli mekânlardan biri. Konuralp beldesindeki “Prusias Ad Hypium” antik kentinde yer alan ve bir açık hava müzesini andıran kalıntılar arasında tiyatro, hamam, sukemerleri ve mozaikler görülebilir; 1931 yılında bulunan ve halen İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen 2.60 metrelik dev Şans Tanrıçası Tykhe heykeli, örenyerinden çıkarılan en önemli eser.