Kültür Rotaları

Kitap

Kura Nehri üzerindeki Ortakent (Nakala) kaya yerleşimi, Hanak ilçe merkezine 10 kilometre mesafede.

Rota 
Üç bin metrelere ulaşan dorukları, özgün bitki türleri, Alpin çayırlıkları, Kura Nehri Vadisi, gölleri ve yaylalarıyla Ardahan aslında Türkiye’nin önemli yürüyüş bölgelerinden biri. Özellikle Artvin iliyle sınır oluşturan Yalnızçam ve Arsiyan dağları, pek çok alternatif yürüyüş parkuruna sahip. Etkinlikler sırasında hiç tanımadığınız ya da güzelliği karşısında şaşıracağınız sayısız bitki türüyle bezenmiş patikalarda yürüyeceksiniz. Yalnızçam ve Bülbülan yaylaları etrafındaki parkurları her doğasever rahatlıkla yürüyebilir. Rotalar Kura Nehri Vadisi’nin bir bölümünü ve yaylaları kapsıyor. Kendine güvenen deneyimli yürüyüşçüler ise Kısır, Ilgar, Uğurlu ve Arsiyan zirve çıkışlarını deneyebilir. Kış aylarında kar ve buz, bazı dönemlerde ise sis altında olan bu zirveler için hava durumunu kontrol etmek ve yanınıza bölgeyi bilen deneyimli bir rehber almak zorundasınız. 

Zorlu kış ayları dışındaki dönemlerde tüm güzergâhlarını adımlayabileceğiniz “Ardahan Yürüyüş Parkurları”, Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) planladığı Kars-Ağrı-Ardahan-Iğdır turizm projesinin bir ayağı. Toplam 19 rotanın belirlendiği Ardahan yürüyüş parkurlarının uzunluğu 197 kilometreye ulaşıyor. Dileyenler 51 kilometrelik uzun yürüyüş parkurunu, keyfini çıkararak ve çevredeki doğal tarihi güzellikleri ziyaret ederek beş günlük (dört gece konaklama veya kamp) bir aktivite sonunda tamamlayabilir.

Ardahan Yürüyüş Parkurları çalışması, Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan ve uluslararası standartlarda oluşturulan benzeri yürüyüş rotaları örnek alınarak gerçekleştirildi. İl genelindeki en iyi güzergâhlar arasında titizlikle seçim yapıldı. Zirve çıkışları içeren ve 3 bin 200 metrelere tırmanan Kolköy-Arsiyan Yaylası, Gölebakan-Kısır Dağı-Lehimli Yaylası, Seyitören Yaylası-Ilgar Dağı-Çamyazı ve Bülbülan Yaylası-Karagöl-Geçitli Yaylası parkurları çevreyi korumak amacıyla işaretlenmedi ve sadece GPS koordinatları alındı. Diğer tüm rotalar kırmızı-beyaz işaretlerle belirlendi. Bülbülan Yaylası ve Arsiyan rotalarında Artvin il sınırına geçilerek, Şavşat-Karagöl’e ulaşan güzergâhlar belirlendi.

Yürüyüş parkurlarının yanı sıra, bölgede turizm potansiyelini arttırmak amacıyla bisiklet, manzaralı araç yolu, botanik, kuş gözlemi, cip safari güzergâhları ve kültür rotaları da oluşturuldu. Genellikle köy, yayla ve orman yollarından geçen bisiklet rotalarının toplam uzunluğu 540 kilometreyi buldu. Alternatif tatil peşinde koşanlara Ardahan’ın gizli köşelerini keşfetme olanağı sunan cip safari ve manzaralı araç rotaları ise 519 kilometreye ulaşıyor.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçiyor. Alternatif turizm faaliyetleri için en iyi dönem mayıs-ekim ayları arası. Özellikle mayıs sonu ve haziran ayında yörede birçok bitki türüne rastlayabilirsiniz.