Kültür Rotaları

Kitap

Kaleler ve kulelerle süslenmiş Kura Nehri Vadisi, eskiden önemli bir ticaret yoluydu.

Yürüyüş Cenneti
Bir doğa sporu olarak yürüyüş, insanın kendiyle baş başa kalması ve kendini yeniden keşfetmesinin bir biçimidir. Doğanın kollarında soluklanmamızı, duyularımızı keskinleştirmemizi ve meraklarımızı yenilememizi sağlar. Yabancılaşmanın ve kendine uzaklaşmanın yaşandığı büyük kentlerden bir kaçış aracıdır aynı zamanda.

Sırtını Yalnızçam Dağları’na yaslayan Ardahan, Karadeniz sınırında olmanın avantajlarını kullanan bir trekking cenneti. Yükseklerin diyarı Ardahan’da, geçmişin görkemli mirasının yanı sıra doğanın cömertçe sunduğu güzelliklere tanık olabilirsiniz. Yalçın dağları, endemik çiçeklerle bezeli yaylaları, heybetli dorukların eteklerindeki buzul gölleri, sarıçam ormanları, kaleleri ve kuleleri, yok olmaya yüz tutmuş kiliseleri, gizemli sınır kasabaları ve kültürel zenginliğiyle keşfedilmeyi bekleyen bir coğrafyadan söz ediyoruz.

Kafkasya üzerinden Anadolu’ya doğru hareket eden kavimlerin göç yolu olarak kullandıkları Ardahan yöresi, zengin bir tarihsel ve kültürel birikime sahip. Özellikle Kura Nehri’nin yarattığı derin, uzun ve ardışık vadilerin üzerinde veya yakınında yer alan kale ve kuleler, geçmişin izlerini günümüze taşıyan en önemli ayrıntılar arasında. Tarihsel süreç içerisinde eski ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle her dönem önemini koruyan kent, tarihi kale ve kuleleriyle tanınıyor. Oysa son yıllarda yapılması planlanan HES’lerle (hidroelektrik santralı) Kura Nehri Vadisi’nin bu görkemli tarihi mekânları yok olmaya mahkûm edildi.